Gdybym miał nauczycielowi powiedzieć…cz.3 amerykański system motywacji

czerwiec 11, 2013 by
Kategoria: Edukacja

Cieszę się, ze żona pochwaliła mnie za ostatni wpis o motywacji. Wydaje mi się, że ten aspekt wychowania dziecka z zespołem jest szczególnie ważny. Ono po prostu zrobi wszystko, gdy ma cel i MOTYWACJĘ. Ja wciąż podziwiam Amerykanów w tej kwestii.

Czy wiecie kto to jest PROMO QUEEN albo HOMECOMING QUEEN? Dla wielu amerykański dziwoląg, dla mnie niesamowity system. W konkursie na Królową lub Króla szkoły bo tak należałoby w skrócie ten temat określić, startują wszyscy, ale wybierani są Ci, którzy są najbardziej lubiani przez szkołę jako społeczność. Jak rozmawiałem o tym z Tommym kilka już lat temu na ten temat, pokazał mi mechanizm tego wydarzenia:

-po pierwsze każdy chce być królową/królem

-jest to konkurencja, gdzie wyniki nie są miarą a to czy ludzie Ciebie akceptują, takim jakim jesteś

-wygrywają Ci, którzy starają się być lubiani

Z perspektywy tych parametrów można powiedzieć: nasze dzieci do tej konkurencji są stworzone: one chcą być lubiane i akceptowane i miłe i uczynne :)

W amerykańskim szkolnictwie te zawody “uczniów dla uczniów” są polem rywalizacji, gdzie nasze dzieci się sprawdzają. Efekt, tak jak mi to Tommy napisał: chcą być bardzo dobre w nauce by “nie podpaść” nauczycielom i starają się być aktywnymi w klasie by wszyscy chcieli na nie głosować.

Ten system “przerzuciłbym” do naszych szkół.

Homecoming (ang. powrót do domu) – coroczna tradycja w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Mieszkańcy miast, byli uczniowie szkół spotykają się (zwykle pod koniec września lub w październiku) by powitać w rodzinnym mieście czy szkole tych, którzy się wyprowadzili lub absolwentów. Spotkanie zorganizowane jest wokół centralnego wydarzenia jakim może być parada, bankiet, czy też mecz futbolu amerykańskiego, koszykówki czy hokeja.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Missouri w 1911[1]

Uroczystości w szkołach i na uniwersytetach oprócz głównej atrakcji obejmują paradę z udziałem szkolnej orkiestry, koronację "Królowej", a w niektórych również "Króla".

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Homecoming_(tradycja)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...