Glenn Doman-“nawet 8 miesięczne dziecko można nauczyć czytać”

Gdy Albert zapytał o metodę Domana starałem się odpowiedzieć jak umiałem najlepiej. Zadałem pytanie na ten temat Penny z Wielkiej Brytanii i ona pokazała mi ten film. Pokazuje on proces nauki czytania metodą Domana słów typu auto, niebo, kot, cześć. Są to krótkie słowa w języku angielskim, które też łatwo zestawić z obrazkami odnoszącymi się do nich samych.

Penny, także Gert twierdzą, że można tą metodą uczyć dzieci już od 6 miesiąca życia. Polega to przede wszystkim na kodowaniu skojarzeń i budowaniu reakcji dziecka na poszczególne obrazy. Początkowo są to typowe reakcje emocjonalne typu uśmiech lub pisk potwierdzający znajomość prezentowanego obrazka/słowa by przejść do gestów i powtórzeń słownych.

Dzieci bez jakichkolwiek deficytów są w stanie już w wieku 12-18 miesięcy wokalizować słowa pokazywane na obrazkach.

Doman sugeruje, że tą metodą można także uczyć się matematyki. Twierdzi, że dzieci są geniuszami lingwinistycznymi i chcą od małego uczyć się wszystkiego, a to należy wykorzystać! Poniżej pokazane jest na filmie jak rodzic uczy matematyki niemowlaka! Nie chodzi tutaj o liczenie, ale kojarzenie i budowanie wzorców.

Komentarze

Liczba komentarzy: 5 do “Glenn Doman-“nawet 8 miesięczne dziecko można nauczyć czytać””
 1. kaja4_ja pisze:

  Późno komentuję, ale nikt jeszcze nie skomentował metody. Tak więc:
  To wszystko jest możliwe. Moje dziecko “czytało” napisay nie werbalnie ale pokazując paluszkiem mamę i tatę, jak wskazywał napis. Zmieniłam trochę klasyczna metodę Domana pokazując z napisami także przedmioty co które oznaczają i Krzyś gdy pokazałam napis “mis”, wybierał misia, najczęściej spośród wielu zabawek z koszyka. To działało bardzo dobrze. Podobnie było z matematyką. Książka o tym jak małe dziecko nauczyć matematyki w oryginale jest dużo cieńsza niż ta która dotyczy czytania. Tak więc to dzieła.

 2. aga pisze:

  witam, ja równiez mam zamiar uczyc moja córcie poprzez zabawe czytac, ma 4 miesiace, poczekam az bedzie miała 6 i zaczynamy. duzzo osob pyta jak i z czego wykonac szablony, ja kupiłam gotowe materiały, poniewaz ten czas na wykonanie wole poswiecic dziecku, dla zainteresowanych podaje strone gdzie mozna zamowic:
  http://allegro.pl/show_item.php?item=1894315754

 3. weronika pisze:

  dlaczego w innym artykule na tej stronie pisze się o tym,że metoda ta jest pseudo nauką a tu pisze się o jej skuteczności. to jakaś schizofrenia.

 4. Piotr pisze:

  Zanim posądzisz kogoś o schizofrenię, powinnaś dokładniej wczytać się w artykuł o tej “pseudo nauce”. To nie jest nic, co ktoś na tych stronach napisał, tylko zacytowany w całości artykuł z Przekroju sprzed 3 lat. Cytat do przemyśleń i własnej oceny.

 5. Aga pisze:

  My działamy już rok i pierwsze efekty widać w rozwoju mowy. Można śledzić to co robimy tutaj: http://teachyourbaby.pl . Zdecydowałam się na czytanie globalne w dwóch językach oraz na matematykę na kropkach…wszystko głównie w oparciu o metodę Domana.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...