Ile osób z ZD w Polsce ma stałą pracę?

maj 6, 2023 by
Kategoria: U przyjaciół

Nie próbujcie zgadywać, gdyż z dużą pewnością nie zgadniecie, a liczba może Was zaskoczyć, bo to będzie mniej niż 50. Dla porównania popatrzmy na kraj 7 razy mniejszy powierzchniowo, 8 razy mniejszy ludnościowo: Kostarykę. Dzięki Thomasowi dostałem ten artykuł i zrobił na mnie wrażenie.

https://thecostaricanews.com/50-people-with-down-syndrome-have-stable-jobs-with-the-support-of-a-foundation-in-costa-rica/

image

Artykuł zaczyna się od odwołania do Światowego Dnia Zespołu Downa takim wstępem. Celem Światowego Dnia jest „wygenerowanie większej świadomości społecznej w kwestii osób z ZD i przypomnienie o wrodzonej godności; to znaczy o wartości i cennym wkładzie osób z niepełnosprawnością intelektualną jako promotorów dobrobytu i różnorodności ich społeczności. Podobnie chce podkreślić znaczenie ich autonomii i indywidualnej niezależności, w szczególności swobody podejmowania własnych decyzji” – cytuje oficjalny serwis ONZ.

Na kanwie tego przesłania powstała w 2013 roku, w Kostaryce fundacja, która promuje włączenie społeczne osób z ZD, osób z niepełnosprawnością intelektualną, przez edukację, pracę, niezależność finansową. Co osiągnęli?

1.W ciągu pierwszych 5 lat pracy udało im się umieścić 100 osób na różnych etatach.

2.Po uruchomieniu kampanii informacyjnej i edukacyjnej dla pracodawców, jest już 3 000 miejsc pracy przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

3.Z tej liczby około 50 osób z zespołem Downa znajduje się na rynku pracy. „Odzwierciedla to, że istnieje więcej możliwości, ale w tym celu przeszkoliliśmy ponad 850 000 osób bez niepełnosprawności; bo to Wy lub my, którzy nie mamy niepełnosprawności, dajemy szanse” – mówią.

Nie będę porównywał do tego co mamy w Polsce. Ważne jest, że ponad już 50 osób z ZD pracuje w sposób stały w Kostaryce. Ile u nas? Ja stawiam na 20 max. i obym się pomylił.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...