Jak wybrać szkołę dla dziecka z zespołem Downa-dalsze podpowiedzi od Judith

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Wychowanie

Dostaliśmy dalsze podpowiedzi od Judith ze Szwecji za co jej dziękuję i to bardzo.

Dzisiaj o szkole i piszę Wam o tym, żebyście wiedzieli jak jest gdzie indziej :)

Wybór szkoły dla dziecka z zespołem Downa nie jest trudne, tak jak to było kiedyś. Szkoły publiczne, rejonowe mają obowiązek zapewnić edukację uczniom z niepełnosprawnością, dostosowaną do ich możliwości. Jednakże może być szczęśliwsze albo bardziej zainteresowane nauką w szkołach dla nich bardziej przygotowanych, wyspecjalizowanych. Jak dokonać właściwego wyboru?

Instrukcja:

Krok 1

Zapytaj się czy szkoła publiczna posiada program nauczania włączającego dla uczniów z deficytami, a to jest uważane za najlepszy program dla dzieci z zespołem Downa. Nauczanie włączające edukuje wszystkich uczniów w ten sam sposób z dodatkowym wsparciem w dziedzinach takich jak mowa, terapia zajęciowa, sport jako zajęcia obowiązkowe i wspomagające dla uczniów z niepełnosprawnościami. Metoda ta jest bardziej nowoczesna od archaicznej edukacji masowej, gdzie osoby z zespołem Downa mają swoje lekcje osobno, a sztuka, wf odbywa się z klasą masową (my w Polsce dopiero dochodzimy do tego etapu, a tam już mówią o archaizmie, ciekawe nieprawdaż?)

Krok 2

Odwiedź 2-3 szkoły prywatne i porównaj ich możliwości, jakie wsparcie oferują w stosunku do tego, co jest w szkołach publicznych. Porównaj koszt dodatkowych zajęć. Rozważ jakie możliwości ma Twoje dziecko w kontakcie z pozostałymi dziećmi, czy ma szansę na przyjaciół.

Krok 3

Sprawdź jakie są możliwości edukacji po szkole podstawowej. Czy szkoła, którą  wybrałeś ma podpisaną umowę o współpracy z gimnazjum, collegem i agencją pracy po zakończeniu edukacji, pytaj się zawsze o referencje.

Krok 4

Oceń możliwości edukacyjne Twojego dziecka, Ty znasz najlepiej swoje dziecko i nikt lepiej tego nie zrobi. Pamiętaj, że Ty i tak decydujesz o wyborze szkoły. Najlepsza szkoła dla Twojego dziecka to ta w której będzie się najlepiej czuło, a nie gdzie najlepiej będzie zdobywało wiedzę encyklopedyczną!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...