Moje dziecko ma zespół Downa.Czy będzie wstanie chodzić do szkoły i uczyć się jak inne dzieci?

październik 6, 2010 by
Kategoria: Wychowanie

Takie pytanie trafiło do mnie 3 tygodnie temu. Mając doświadczenie, jakie mam, nie chciałem odpowiadać na nie bez przemyślenia tematu gruntownie.

…i wtedy przypadek pomógł. Napisał do jednego z moich nowych znajomych te pytanie i poprosiłem o jego zdanie na ten temat:

Witaj

ktokolwiek zadał takie pytanie powinien pamiętać, że lekarze, doradcy, terapeuci i sami nauczyciele mają wbrew pozorom bardzo ograniczony czas na poznanie potencjałów dziecka z ZD. Oni tak w istocie dostarczają “zbiór wiedzy”. Ja jestem ojcem 13 letniej dziewczynki z ZD. Uczęszcza do szkoły specjalnej. Jest całkowicie niezależna i bardzo samodzielna. Komunikuje się w 2 językach rozumie 3. Jest niesamowicie zorganizowana i pełna samodyscypliny.

To jest prawda, że poziom IQ jeżeli o to chodzi, jest niski i jest to związane z genetyką. Ale tego się nie da zmienić. Należy jednak postawić wszystko na wczesną interwencję i różnorodne terapie i one bardzo, bardzo pomagają. Ja wierzę, że z naszymi dziećmi uda się osiągnąć bardzo dużo, ale do tego potrzebne jest więcej czasu i stała praca z nimi.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...