Kanazawa Shōko. Kaligrafka

czerwiec 16, 2023 by
Kategoria: U przyjaciół

Kanazawa Shōko znana jest jako Shōran. Od 18 lat jest niezwykłą mistrzynią kaligrafi. Ma 37 lat. W Japonii prezentuje swoją sztukę w najważniejszych miejscach dla tej tradycyjnej umiejętności. Właśnie powstał film o niej, ale i jej więzi z matką, która nauczyła jej tej niezwykłej, bardzo tradycyjnej sztuki. O tym się mówi w Japonii.

image

https://www.youtube.com/watch?v=picX2wpE6_8

image

https://www.nippon.com/en/japan-topics/c030215/

Film pokazuje życie Shōran, która od pięciu lat żyje samodzielnie. Film pokazuje, to co matka dziecka z ZD wciąż myśli: jak moje dziecko poradzi sobie beze mnie…stąd w poszukiwaniu rozwiązania i odpowiedzi, trafiły na kaligrafię i kopiowanie sutry składającej się z 272 znaków.

https://www.nippon.com/en/japan-topics/bg900344/

https://www.nippon.com/en/views/b06504/

Następnym etapem ich życia było znalezienie dla niej pracy…a takiej nie było. Kaligrafia stała się dodatkową wartością. Od 2005 roku stała się pracą, też życiem artystycznym w ramach tej trudnej sztuki. Film jest pełen scen, pokazujących Shōran z pędzlem i wielkimi znakami. W Japonii jest to sztuka MISTRZÓW, nie każdy to potrafi. Jej historia to też dzisiaj jej sukces artystyczny poza Japonią. Film o niej i jej mamie jest zatem filmem o emocjach ale i sukcesie sztuki, prezentowanej przez kobietę z zespołem Downa.

https://shoko-movie.jp/#modal

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...