KARA I NAGRODA

wrzesień 11, 2014 by
Kategoria: Edukacja

Wydaje się, że powiedziano na ten temat wszystko…chyba nie.

W każdej sytuacji w życiu muszą być dwie strony medalu: ta dobra i ta zła. W szkole nauczyciel MUSI jednoznacznie komunikować oba stany: DOBRY I ZŁY. O ile komunikaty te są w miarę opanowane w stosunku do…opowiadania rodzicom co było dobrze a co było źle, to w stosunku do dzieci ciągle chyba nie jest to tak precyzyjne.

PO PIERWSZE KOMUNIKAT MUSI BYĆ PROSTY I CZYTELNY no i mamy buźki uśmiechnięte, smutne, chmurki i słoneczka. To jest ok jako opis, relacja stanu.

PO DRUGIE KARA I NAGRODA TO STAN REAKCJI NA SYTUACJĘ, TO NIE MOŻE BYĆ ODKŁADANE. No i tutaj jest już trudniej. Wciąż nie rozumiemy, że proste: jest super, żółwik, dobra robota…TO SŁOWA/GESTY, KÓRE PODKRESLAJĄ DONIOSŁOŚĆ POZYTYWNEJ SYTUACJI…MOTYWUJĄ. Im więcej tym lepiej. To jest jak drogowskaz do dobrego działania.

KARA – nie umiemy KARAĆ!!! Na złe zachowanie, zły wynik jest tyrada słów, nieproporcjonalna do ilości ciepłych słów jakie “wydajemy” z siebie przy nagrodach. Gesty…chyba nie istnieją, które by wyrażały dezaprobatę.

Wczoraj Jarek nabroił.  Nauczyciel bardzo dobrze zareagował, prosząc go by usiadł na krzesełku przy jej biurku, dla osób które otrzymują karę. Błąd: dziecko siedziało 9 minut. Zapomniało po co siedzi! Drugi błąd: Jarek słuchał Panią wyjaśniającą jego złe zachowanie “7 zdań”. Ciepło podanych. Za długo, za ciepło i bez efektu zwrotnego od dziecka.

Jak to zrobić podczas zabawy:

1.Poprosić Jarka do siebie.

2.Zadać krótkie pytanie czy wie co zrobił źle.

3.Jeżeli nie wie jednym, zdaniem wytłumaczyć: Jarek uderzyłeś kolegę.

4.Zapytać go czy zrozumiał co jest źle.

5.Podsumować…Jarek zrobiłeś to źle, z odpowiednim gestem negującym takie zachowanie.

6.W przypadku powtórzenia sytuacji:

-powiedzieć: Jarek uderzyłeś kolegę

-posadzić dziecko na krześle jednoznacznie wskazując, że jest to kara.

-po 2 minutach zwolnić z kary prosząc o przeproszenie kolegi

UTRZYMUJMY RÓWOWAGĘ MIĘDZY ILOŚCIĄ I WIELKOŚCIĄ KAR DO ILOŚCI I WIELKOŚCI NAGRÓD. I PAMIĘTAJMY, ŻE MOTYWOWANIE DZIECKA DO PRACY TO NIE JEST NAGRODA!!! BO JEGO MOTYWOWAĆ MUSIMY STALE!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...