MIT 8: Osoby z zespołem Downa nie mogą nauczyć się języka obcego.

Wrzesień 12, 2013 by
Kategoria: Uczymy się mówić

Nie jest to prawda. Jednakże ta odpowiedź musi być rozwinięta. Po pierwsze większość ocenianych osób pod względem językowym to osoby powyżej 25 roku życia, dla których język obcy był po prostu w edukacji NIEDOSTĘPNY. Po drugie dogmat o konieczności nauczenia najpierw języka ojczystego a potem języka obcego ograniczał wszelkie próby.

Po trzecie, dla większości rodziców była to jakaś chora demagogia by uczyć dziecko niepełnosprawne języka obcego i koniec.

Jak jest dzisiaj? W Niemczech, Holandii i we Włoszech spotkałem osoby dorosłe władające najczęściej językiem angielskim. Było to związane z ich edukacją w szkole masowej. W Chorwacji, Słowacji spotkałem dzieci, które lepiej władały angielskim niż językiem ojczystym.

Wydaje mi się zatem, że oprócz typowych predyspozycji do nauki języków osoba z ZD musi po prostu mieć rodzica, który tego chce dla dziecka.

Jakie są ograniczenia w samym procesie edukacji języka obcego? Wydaje mi się, że możliwość zapamiętania bogatego słownictwa, co jest także problemem przy nauce “swojego” języka.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “MIT 8: Osoby z zespołem Downa nie mogą nauczyć się języka obcego.”
  1. alicja pisze:

    A to sprawdzimy na naszym synku- ma mame i braci mowiacych po polsku, tate Francuza, mama z tata rozmawiaja po angielsku i za 4 lata pojdzie do szkoly ang w Irlandii, sama jestem ciekawa…

  2. Kolumb pisze:

    W jakim wieku zacząć uczyć angielskiego maluchy z ZD?

  3. Can pisze:

    Od urodzenia będzie łatwiej

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...