Osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą pracować!

kwiecień 3, 2010 by
Kategoria: Moja praca, mój dom

1

Autor: sofia (zredagowany przez: Magda Głowala-Habel)

Praca to konieczność; jej brak jest cierpieniem, nigdy dobrodziejstwem. (Lew Mikołajewicz Tołstoj)

Dorosłość – marzenia i tęsknoty…

„Dorosły to ten co pracuje” – te słowa często padają z ust dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Praca ma główne znaczenie w budowaniu poczucia własnej wartości osoby. Towarzysząc na co dzień osobom niepełnosprawnym wyraźnie  widzimy potrzebę stworzenia nowych możliwości ich rozwoju. Znaczenie ma już nie tylko zaspokojenie potrzeb jakiejkolwiek aktywności życiowej, przynależności i spotkania z drugim człowiekiem. Osoby niepełnosprawne coraz częściej mówią o swoich marzeniach. Znaczącą rolę odgrywa w nich rozpoczęcie pracy zawodowej, którą utożsamiają z autonomią, normalnością, samodzielnością, dzielnością i szeroko rozumianą dorosłością wynikającą z potrzeby samostanowienia.

Aktywizacja zawodowa na otwartym rynku pracy…

Najefektywniejszą formą terapii dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną jest aktywne uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym. Osoby niepełnosprawne, ze względu na istnienie różnorodnych barier społecznych, mają bardzo duże trudności w podjęciu zatrudnienia. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko” swoje działania kieruje właśnie do tej grupy społecznej. Aktualnie równolegle prowadzimy dwa programy związane z aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością.

Od marca 2008 roku działa Centrum Zatrudnienia Wspieranego dla Osób Niepełnosprawnych realizując ogólnopolski projekt „TRENER PRACY” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W styczniu 2010 roku rozpoczęło swoją działalność Biuro Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych realizując projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem podejmowanych działań jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Beneficjentami realizowanych projektów są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Pracujemy zgodnie z zasadami zatrudnienia wspieranego – dążymy do zatrudnienia beneficjenta na odpowiednio dobranym stanowisku pracy z pomocą drugiej osoby, jaką jest trener. Z każdą osobą pracujemy indywidualnie, bierzemy pod uwagę jej zdolności i predyspozycje oraz doświadczenia i preferencje zawodowe. Umożliwia to pełne poznanie beneficjenta oraz pomaga w trafnym umieszczeniu go na stanowisku.

Jak działamy?

W codziennych działaniach przygotowujemy dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną do jak najlepszego startu w momencie podjęcia zatrudnienia oraz poszukujemy miejsc pracy indywidualnie dobranych do możliwości i predyspozycji danej osoby. Nasz zespół to trenerzy pracy, psychologowie i doradcy zawodowi. Każdej osobie zakwalifikowanej do projektu przydzielany jest indywidualny trener pracy, jak również doradca zawodowy i psycholog.

Proces świadczenia usługi składa się z kilku etapów. Po zakwalifikowaniu następuje etap przygotowania do pracy poprzez: spotkania indywidualne z doradcą zawodowym, psychologiem, oraz trenerem pracy, spotkania grupowe w Klubie Pracownika, udział w treningu przedsiębiorczości oraz możliwość odbycia praktyk zawodowych na konkretnym stanowisku pracy. Następnie rozpoczyna się intensywne poszukiwanie odpowiedniego stanowiska na otwartym rynku pracy oraz wsparcie trenera pracy w zatrudnieniu, stały, regularny kontakt z trenerem.

Kim jest Trener Pracy?

Jest to osoba zatrudniona w Stowarzyszeniu, która prowadzi beneficjenta przez cały proces, aż do zatrudnienia i usamodzielnienia się w miejscu pracy. Trenerzy posiadają wykształcenie wyższe psychologiczne i pedagogiczne oraz szerokie doświadczenie w pracy zarówno z osobami niepełnosprawnymi, jak też na różnych samodzielnych stanowiskach pracy. Zajmują się wyszukiwaniem miejsc pracy zgodnych z preferencjami i możliwościami beneficjentów, poznają środowisko pracy już u konkretnego pracodawcy oraz współpracują   z całym zespołem pracowniczym.

Do zadań trenera należy także wyszkolenie w miejscu pracy i wsparcie w rozwiązywaniu ewentualnie pojawiających się trudności, trwające do momentu uzyskania całkowitej samodzielności oraz stałe monitorowanie przebiegu pracy i szkolenia uzupełniające. Trener pośredniczy w kontaktach z pracodawcą w procesie rozpoczynania i utrzymywania zatrudnienia. Podejmuje szereg działań zarówno  w celu osiągnięcia całkowitej samodzielności przez beneficjenta, jak również zbudowania sprzyjającego środowiska pracowniczego. Obecność trenera powoduje, że nowy pracownik nie obciąża załogi koniecznością troszczenia się o niego i pomagania mu. Po zakończeniu intensywnego szkolenia stanowiskowego trener pozostaje w stałym kontakcie z pracownikiem, jak również z pracodawcą. Jest gotowy powrócić na miejsce pracy, w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek problemów i trudności.

Każdy z naszych beneficjentów jest dokładnie przeszkolony przez trenera pracy w miejscu zatrudnienia na konkretnym stanowisku, co czyni z niego wykwalifikowanego specjalistę      w zakresie czynności, których się podejmuje. Działania trenera gwarantują, że na dane stanowisko pracy trafi odpowiedni pracownik, a praca przez niego wykonana sprosta stawianym wymaganiom.

Z naszych doświadczeń wynika, iż osoby niepełnosprawne intelektualnie pomimo, że w początkowym okresie wymagają dużo wsparcia, po pewnym czasie są w stanie doskonale opanować wyznaczone czynności, pracować w pełni wydajnie i samodzielnie.

Czy coś się zmienia?

W naszej codziennej pracy obserwujemy nie tylko, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą pracować ale także, jak bardzo zmieniają się po podjęciu aktywności zawodowej: stają się bardziej otwarte, zadowolone z życia, przełamują nieśmiałość i odnajdują własne miejsce w otaczającym świecie. Ponadto kierowane ku nim wsparcie owocuje zwiększeniem samodzielności, niezależności, wiary we własne możliwości i umiejętności, skutkując między innymi sumiennym i odpowiedzialnym wykonywaniem zadań na zajmowanym stanowisku pracy.

Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które korzystają z aktywności proponowanych m.in.: przez Biuro Aktywizacji Zawodowej, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu czują się aktywne, mogą uczestniczyć w spotkaniach i zajęciach otwierających nowe możliwości, oraz realne szanse na realizację marzeń o większej samodzielności.

Sam możesz sprawdzić…

Czekamy na Ciebie codziennie  

Biuro Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych                                             

centrum Krakowa, ulica Prądnicka 10, III piętro, pokój 306, zapraszamy też do kontaktu telefonicznego 012 423-39-71, 0 513 927 380, e-mail: aktywizacja.zawodowa@ognisko.org.pl Więcej informacji na stronie: www.ognisko.org.pl.

Autorzy: Joanna Smogulecka-Mokrzycka i Anna Pawlikowska-Trenerzy Pracy

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...