Plastyczność synaptyczna i zespół Downa

kwiecień 12, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Teresa analizuje trudne pojęcie plastyczności synaptycznej. Ja bym też mógł powiedzieć troszeczkę inaczej: pokazuje dlaczego powinniśmy podawać ekstrakt z herbaty zielonej, czyli EGCG.

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujący link:

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-5.html

http://www.zespoldowna.info/rola-dyrk1a-w-degeneracji-ukladu-nerwowego.html

http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

Autor: Teresa Cody

Wpis numer: 32            Data: 17 styczeń 2011

Tytuł: Plastyczność synaptyczna i ZD

image_thumb10_thumb_thumb_thumb_thum[2]

Tak jak obiecałam: PLASTYCZNOŚĆ SYNAPTYCZNA! Ale poważnie, to jest bardzo ważne, bardzo.

PLASTYCZNOŚĆ SYNAPTYCZNA dosłownie znaczy zdolność do łączenia dwóch nerwów i jego wzmocnienie gdy uczymy się i osłabienie gdy zapominamy. Wiem, że to brzmi śmiesznie, ale to jest niezwykle ważna zdolność: móc pamiętać i zapominać.

Na końcu nerwu znajduje się kolbka synaptyczna, która jest jak mały strąk (ten od grochu). Tam znajdują się małe zbiorniki z substancjami nazywanymi neuroprzekaźnikami.Kiedy ładunek elektryczny schodzi na dół do nerwu, zbiorniki z neuroprzekaźnikami przesuwają się na skraj i uwalniają je w przestrzeń między dwa nerwy.W tym momencie, neuroprzekaźniki wychwytywane są przez receptory na drugim nerwie i otwierają się kanały, które pozwalają  np.wapnu wejść do nerwu zmieniając ładunek elektryczny wysyłany do tego drugiego nerwu. Innymi słowy sposób w jaki nerw pracuje jest uwarunkowane ładunkiem elektrycznym, który zamienia się w substancję chemiczną, która z kolei zamienia się w ładunek elektryczny na połączeniu na drugim nerwie.

Kilka rysunków obrazujących ten proces.

A tutaj znajdziecie film pokazujący te zjawisko.

Wróćmy do PLASTYCZNOŚCI SYNAPTYCZNEJ i ZD. Zdolność synapsy do adaptowania się i uczenia się jest uzależniona od BDNF. Ten BDNF jest konieczny w procesie uczenia się. Kiedy liczba DYRK1A została obniżona (dzięki herbacie), BDNF wzrosło i zarazem PLASTYCZNOŚĆ SYNAPTYCZNA. Mając 1,5 razy więcej DYRK1A w ZD od normalnego poziomu, spada zdolność synaps do zmian a co za tym idzie uczenia się.

Komentarze

1 Komentarz do “Plastyczność synaptyczna i zespół Downa”
  1. Darek pisze:

    Zawsze to lepiej zobaczyć niż przeczytać:)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...