Rower i dzieci z zespołem Downa

luty 4, 2013 by
Kategoria: Sport

Od 2009 roku prowadzi się badania nad dziećmi z zespołem Downa w zakresie ich zdolności do uprawiania sportów. Szczególnie często w ramach projektów badawczych pojawia się rower i jeżdżenie na nim jako bardzo kluczowy element rozwoju dzieci i ich zdolności fizycznych. Postanowiłem sprawdzić dlaczego.

1.Zastanawiające jest to, że nasze dzieci mają istotny problem z równowagą. Jest ona zaburzona i powoduje problemy w nauce jazdy na rowerze. Z danych, które sam zebrałem np. w stanie Michigan na stronach lokalnych 7 stowarzyszeń na 21 ogłoszeń o obozach, aż 16 dotyczyło dwutygodniowych obozów powiązanych z nauką jazdy na rowerze. Co jest ciekawe, każdy przewiduje w swoim programie 2 sesyjne zajęcia rano i wieczorem po minimum 75 minut.

2.Wysłałem zapytanie do Thomasa jak to jest w Kalifornii. Oto jego odpowiedź: “…rower i deska są to obecnie dwa kluczowe sporty dla osób z ZD w Kalifornii. Uważa się, że dziecko które umie jeździć na rowerze lub pływać na desce jest lepiej rozwinięte ruchowo, mniej otyłe i po prostu aktywne.” Zadałem mu także pytanie, czy są jakieś inne sporty, które mogłyby wesprzeć nasze dzieci w ten sam sposób. Odpowiedział Thomas z zaskoczeniem:”… to jest chyba modne, by się spotykać na plaży, albo na wycieczce rowerowej. To są spotkania “masowe”, gdzie wszyscy całymi rodzinami potrafią się zjawić na 2-3 godziny i to jest po prostu fajne”.

3.Jedno z bardziej dokładnych badań prowadzonych przez UM School of Kinesiology wskazuje na pewne prawidłowości przy nauce jazdy na rowerze u dzieci z ZD:

-umiejętność jazdy na dwóch kółkach aż u 82% uczestników z ZD, była osiągana po minimum 8 dniowych treningach minimum 75 minut dziennie

-podczas obozów rowerowych ten wskaźnik nawet rośnie i tłumaczy się to efektem “dobrego przykładu” i współzawodnictwa

-analiza zachowań dzieci, które nauczyły się jeździć na rowerze wskazuje na istotny spadek wagi u nich już po 7 tygodniach po uzyskaniu tej umiejętności i znaczącą poprawę motoryki, która dynamicznie się rozwija w trakcie pierwszego roku jeżdżenia na rowerze

-badanie to wskazuje na główną istotną relację, jaką tworzy nauka jeżdżenia na rowerze, jakie są istotne dla rozwoju dzieci z ZD:  ZINDYWIDUALIZOWANE PODEJŚCIE UCZĄCYCH DO POZIOMU ZROZUMIENIA UCZĄCEGO SIĘ!

Po prostu uczący przekazuje wiedzę na poziomie akceptacji i zrozumienia, co powoduje że proces nauki ma dużo szersze pozytywne aspekty niż tylko sama jazda na rowerze. Raport wskazuje na znaczny postęp intelektualny i pogłębiony proces socjalizacji osób z ZD w trakcie nauki i podczas wykorzystywania roweru. Sportami, które mogą przynieść podobne wymierne pozytywne intereakcje, a które są wymieniane w raporcie to: pływanie i sztuki walki.

Nic, tylko szykować się zatem na rowery :)

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Rower i dzieci z zespołem Downa”
 1. I pisze:

  Myśmy się z Majową wyszykowały się w maju z rowerem dwukołowym, żeby skończyć w sierpniu ewentualnym przejechaniem samotnie paru metrów. Majce zajęła nauka 20 min (w tym 10 min marudzenia). Rower biegowy to podstawa. Teraz widzę, że jakiekolwiek sporty to podstawa, aby przetrwać te jęczące o uwagę dni.

  https://www.youtube.com/watch?v=pVhFU0IoOLU

 2. Piotr pisze:

  Marzenie… my całe wakacje Aśkę błagamy o kręcenie pedałami na trzykołowcu. Nic z tego, pół obrotu i stop, kolejne pół i stop. Już się chyba nie doczekamy :).

 3. Jarek pisze:

  Ja ciagle poszukuje trójkołowca dla mojego syna którego mógłbym doczepić do swojego roweru
  Może kto coś

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...