Rower

Kwiecień 21, 2010 by
Kategoria: Sport

Blisko 90% dzieci z ZD ma problemy z nauką jeżdżenia na rowerze. Wynika to oczywiście ze słabego napięcia, ale także zaburzeń sensorycznych. Brak balansu i poczucia równowagi uważa się za kluczową kwestię w tej materii. Zatem jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.

Piszę o Wczesnej Interwencji w tym tygodniu. W tej części tego programu, gdy dziecko trafia do placówek prowadzących Integrację Sensoryczną, można rozpocząć przygotowywanie dziecka do jazdy na rowerze poprzez zestaw ćwiczeń kształtujących jego sprawność “wykorzystania” równowagi, czyli mówimy tutaj o huśtawkach,ale też o zabawach wziętych z Bobathów typu kołysanie się na piłkach. Bardzo istotne jest tutaj także jakie doświadczenie dziecko wyniesie z hipoterapii, gdyż tak się często w dużych miastach składa, że dziecko najpierw jeździ na koniu a potem na rowerze :)

Ale to nie wszystko. Problemy z utrzymaniem równowagi korelują się jednoznacznie ze strachem dziecka przed jeżdżeniem na rowerze. Jak temu zapobiec? Po pierwsze musi nastąpić odpowiedni dobór rowerka. Z pewnością nauka musi być wieloetapowa, jak i co jest znów odwołaniem do sprawniejszej prawej półkuli – nauka przez przykład i zespołowość.

Propozycje amerykańskich fizykoterapeutów i psychiatrów z różnych powodów wskazują na następujące etapy w nauce dziecka:

-rowerek trókołowy

-rowerek bez pedałów

-krzesełko na rowerze u rodziców

-własny rowerek

Podczas badań w Filadelfii nad rozwojem motoryki dziecka z ZD, jak i podczas zajęć z dziećmi w Wielkiej Brytanii zauważono, że najlepsze (typowe dla dzieci z ZD) wyniki daje nauka rowerka w zespołach 3-7 osobowych (dzieci) i to w ramach specjalnego programu. W ten sposób wprowadzono w okresie marzec-maj kursy tygodniowe dla dzieci z ZD nauki jeżdżenia na rowerkach, gdzie w trakcie codziennej 2 godzinnej wspólnej zabawy!!! dzieci uczą się jeździć na rowerze.

W obu krajach wynik pozytywny przy tak przygotowanym programie sięga blisko 85%!

Komentarze

1 Komentarz do “Rower”
  1. Darek pisze:

    A Kajtek jeździ jeździ na rowerze od 8 miesiąca życia.!!:)
    Tak na poważnie to jako fani dwóch kółek wprowadziliśmy jeszcze do tego co napisałeś Jarku etap zerowy tzn. Kajtek przypatruje się z pozycji przyczepki którą ciągnę za sobą na czym ta trudna sztuka utrzymania równowagi polega. Mam nadzieje że jak już siądzie na swój rowerek to będzie z tych doświadczeń korzystał. :)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...