2010.03.02 – jeszcze o naszym filmie…

marzec 2, 2010 by
Kategoria: 2010

1

Przypomnę bohaterów naszego filmu, to oni zdecydowali się na ten całkowicie niekomercyjny film!

scenariusz i reżyseria: Piotr Śliwowski, Marta Dzido

zdjęcia: Piotr Śliwowski, Marta Dzido, Michał Wiśniowski

montaż: Marta Dzido

korekta barwna: Krzysztof Wykrota

postprodukcja dźwięku: Grzegorz Martecki

produkcja: emotikonfilm, 2010 Warszawa

Patronat medialny: TVP Kultura.downtown- stopklatka z filmu 019

Co oni mówią o “naszym” filmie:

DOWNTOWN Collection to projekt fotograficzny realizowany od listopada 2007 do kwietnia 2009 przez fotografika Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń: Wiosenna Czarodziejka, Gwiazda hip-hopu, Kierowca Samochodu, Diva Operowa, Gospodyni Domowa, Malarz i inne.

OKdowntown- stopklatka z filmu 011 Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu,  filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są?

Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; jak sam Oiko mówi w filmie ”nie spotkałem w życiu prawdziwszych ludzi…” Podróż do Downtown – Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne. Podział na my – oni przestał istnieć.

Jako metodę pracy dokumentalnej przyjęliśmy zasadę „cierpliwego oka”, staraliśmy się oswoić bohaterów z kamerą, tak by nasza obecność była dla nich niezauważalna. Zwykle na zdjęciach obecna była tylko jedna osoba, która pełniła funkcję reżysera, operatora, dźwiękowca. Nie używaliśmy dodatkowego oświetlenia. Świadomie zrezygnowaliśmy z narzędzi, które dodają walorów estetycznych obrazowi filmowemu, po to, by uchwycić „moment prawdy”.

Piotr Śliwowski, Marta DzidoOKdowntown- stopklatka z filmu 026

Kim są:

autorzy filmu:

Piotr Śliwowski

- reporter, dokumentalista. DOWNTOWN to jego filmowy debiut. Twórca realizował wczesniej reportaże oraz telewizyjne filmy dokumentalne o tematyce kulturalnej; współpracuje z TVP Kultura jako reporter oraz wydawca programów na żywo. Brał udział w filmowym projekcie artystycznym Artura Żmijewskiego „Powtórzenie”. Założyciel emotikonfilm – firmy producenckiej, specjalizującej się w realizacji rozmaitych form filmowych i telewizyjnych. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu dokumentalnego „Zgoda” o przemilczanym fragmencie polskiej historii powojennej.

Marta Dzido

- pisarka i reżyserka. Autorka dwóch powieści: „Małż” i „Ślad po mamie”. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Zawodowo zajmuje się realizacją i produkcją różnych form filmowych i telewizyjnych. Jest autorką zdjęć do filmu „Podziemne państwo kobiet” – pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego ukazującego prawdę o polskim podziemiu aborcyjnym. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu fabularnego „Poza zasięgiem” – na motywach własnej prozy.

OKdowntown- stopklatka z filmu 025

 

DOWNTOWN – Miasto Downów

pokaz premierowy: Warszawa, Kino Muranów, 21 marca 2010, godzina 12.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...