2010.03.24 – Pomagają w sieci. Docenili ich internauci

marzec 24, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

1

Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Zakątek 21, Fundacja Normalne Miasto-Fenomen to laureaci konkursu "Odkryj e-wolontariat". 23 marca odebrali nagrody za swoją działalność. – Konkurs pokazał konkretnych ludzi, którzy robią realne rzeczy, w nierealnej-wirtualnej przestrzeni – mówił podczas gali Paweł Łukasik, prezes Stowarzyszenia Moje Stypendium.

W konkursie „Odkryj e-wolontariat” startowało 35 instytucji. Do II etapu decyzją Kapituły przeszło 11. Dziś nagrody odebrała trójka najlepszych, wskazanych przez głosujących internautów.
I nagrodę otrzymała Federacja Stowarzyszeń „ Amazonki”. – Niesiemy przesłanie, że rak to nie wyrok – mówili nagrodzeni. – Poprzez serwis promujemy bezinteresowne działania na rzecz drugiego człowieka, w naszym przypadku chorych na raka piersi.
Federacja bazuje na osobistym doświadczeniu jej członkiń, które dzielą się informacjami jak poradzić sobie z chorobą nowotworową. Informuje o sposobach leczenia, rekonstrukcji piersi itp.
II nagrodę otrzymał Zakątek21. Jest to forum dyskusyjne, połączone z platformą publikującą dane dla rodziców dzieci z zespołem Downa.
Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji podkreślał zaangażowanie członków Zakątka21 w akcje edukacyjne na temat zespołu Downa. – Wokół niepełnosprawności narosło wiele mitów – mówił Pawłowski. – To, co te panie robią zasługuje więc na najwyższe uznanie. Ludzie nie wiedzą na czym ta choroba polega. Często lekarze nie potrafią przekazać rodzicom odpowiednich informacji, nauczyć ich, jak radzić sobie i normalnie żyć z dzieckiem z zespołem Downa. – Walczymy o jak największą integrację, by kontakt z niepełnosprawnym stał się czymś naturalnym – mówiły przedstawicielki portalu Zakątek21.
III nagroda przypadła Fundacji Normalne Miasto – Fenomen. Kapituła w uzasadnieniu zwróciła uwagę na łączenie przez Normalne Miasto wolontariatu tradycyjnego z działaniem w sieci. Dzięki internetowi promują miasto przyjazne rowerzystom. – Dążymy do tego, by rower stał się nie tylko środkiem rekreacji, ale i transportu – mówili dziś przedstawiciele Fenomenu.
Kapituła przyznała też wyróżnienie specjalne dla Jacka Rynga za portal przyjaciel.opole.pl. Jego twórca, chory na rdzeniowy zanik mięśni, poruszający tylko prawą ręką, otrzymał nagrodę za niezależność, determinację i twórcze wykorzystanie Internetu w kształceniu wolontariuszy.
- Jestem wzruszony tym wyróżnieniem, ale i zachwycony inicjatywami, które startowały w tym konkursie – mówił Jacek Ryng. – Kiedy kilka lat temu tworzyłem swoją stronę nie sądziłem, że zaprowadzi mnie ona tak daleko, do tak znakomitego grona.
Działania Jacka Rynga docenili też laureaci I nagrody. Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" połowę swojej nagrody przekazała na rzecz pana Jacka w uznaniu jego pracy.
W konkursie "Odkryj e-wolontariat" startowały też Wiadomości24.pl i zajęły 7. miejsce.
Głównym zadaniem e-wolontariatu jest służyć promocji tzw. dobrych praktyk internetowych. E-wolontariat opiera się na zaangażowaniu w sprawy społeczne, na budowie dobra wspólnego. Bezpłatnie tworzone strony internetowe, zbiórka funduszy na rzecz potrzebujących, organizacja grup wsparcia, dzielenie się wiedzą, poprzez publikacje tekstów, galerii itp. – to tylko niektóre przykłady działań e-wolontariatu.

Lidia Raś

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...