2010.08.09 – czas na Olimpiadę !

wrzesień 9, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

image

Sebastian Maroszek

W Warszawie, w dniach od w dniach 18 do 23 września, odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

6 września z Grecji do Warszawy ruszyła sztafeta niosąca Ogień Nadziei na ELIOS (Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych). Po drodze zawita do wielu europejskich stolic i kilkudziesięciu polskich miast, by 18 września zapłonąć na stadionie warszawskiej Legii podczas otwarcia największej w tym roku imprezy sportowej w Polsce.
Olimpiady Specjalne na mocy porozumienia z MKOL, mają prawo zapalić ogień w w greckim Aleksandropolis. Trasa sztafety biegnie przez Stambuł, Lubljanę, Gibraltar, Luksemburg, Paryż, Londyn i Brukselę, by 15 września dotrzeć do Polski. Na stołecznym lotnisku im. Fryderyka Chopina ogień przejmie grupa Torch Run. Składać się będzie ona ze 125 policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków i uczestników igrzysk.
Sztafeta w Polsce rozdzieli się, a jej uczestnicy pobiegną w pięciu różnych kierunkach, by odwiedzić miasta goszczące sportowców uczestniczących w zawodach. Temu wydarzeniu towarzyszyć będą imprezy (także artystyczne) i spotkania. Końcowy odcinek sztafety uczestnicy pokonają wspólnie. 18 września w Warszawie odbędzie się ceremonia zapalenia znicza i rozpoczęcia V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
Sam bieg ma zainteresować mieszkańców i zachęcić do uczestnictwa w światowej imprezie. Jego celem jest też pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ma też sprzyjać zrozumieniu społecznej integracji. Jak mówi dyrektor igrzysk, Bogusław Gałązka – Ogień Nadziei jest symbolem ducha Igrzysk, przypomina o idei sportowej rywalizacji i fair play.
Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (ang. The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics) – skupia ludzi, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Są to policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także strażacy, straż miejska i straż graniczna. Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy o możliwościach i sukcesach osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także pozyskiwanie środków finansowych na działalność ruchu Special Olympics. W Polsce pierwszy Bieg z Pochodnią odbył się w 1993 roku. Dwa lata później powstała policyjna organizacja o tej samej nazwie.

Komentarze

1 Komentarz do “2010.08.09 – czas na Olimpiadę !”
  1. trigo pisze:

    więc jak? spotykamy się na olimpiadzie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...