2010.09.09 – Zidane i Beckham w Warszawie

wrzesień 9, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

image

Prezes FIFA Joseph Blatter, a także wybitni piłkarze, Zinedine Zidane i David Beckham, przylecą do Warszawy 18 września. Znakomici goście uświetnią ceremonię otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Od 19 do 23 września na sześciu warszawskich obiektach sportowych w dziewięciu różnych dyscyplinach wchodzących w program igrzysk rywalizować będzie 1,5 tysiąca zawodników niepełnosprawnych intelektualnie. Sportowcy przyjadą do Polski z 55 europejskich krajów, swoją reprezentację wystawi też gospodarz. – Ekipy wylądują w Warszawie 15 września. Wierzymy, że wszyscy zostaną gorąco przyjęci – mówi dyrektor komitetu organizacyjnego igrzysk, Bogusław Gałązka.
Aby podkreślić rangę wydarzenia, organizatorzy olimpiady do współpracy zaprosili wielu znanych ludzi ze świata sportu i show-biznesu. – To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Polski, że światowy ruch Special Olympics [ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje swoim zasięgiem 180 państw i prawie trzy miliony zawodników. Jego misją jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną] powierzył organizację tego prestiżowego wydarzenia właśnie nam – mówi Gałązka. – Naszą misją jest przede wszystkim zmiana nastawienia społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego w roli ambasadorów pomagają nam słynni aktorzy, tacy jak: Joanna Brodzik, Piotr Adamczyk, Bogusław Linda oraz Cezary Pazura, a także utytułowani sportowcy m.in.: Maja Włoszczowska i Jerzy Makula. Chcemy poruszyć serca i zachęcić Polaków do kibicowania naszym sportowcom – podkreśla Gałązka.

Udział w ceremonii otwarcia zawodów Blattera, Zidane’a i Beckhama to z kolei efekt działalności FIFA i UEFA. Zarówno światowa, jak i europejska centrala piłkarska od lat wspiera organizację Olimpiad Specjalnych. W samej Europie od początku tego roku w turniejach piłkarskich dla niepełnosprawnych intelektualnie wzięło udział aż 50 tysięcy graczy. – Jestem pewien, że obecność i osobiste zaangażowanie takich postaci jak Zidane i Beckham pomoże nam zwrócić uwagę Polaków na tematykę Olimpiad Specjalnych. Dodatkowo spotkanie z nimi będzie dużym wydarzeniem w życiu naszych zawodników – mówi Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ELIOS 2010, Zbigniew Niemczycki.
Zawodnicy, którzy de facto będą najważniejszymi gośćmi igrzysk, do Warszawy przybędą 15 września. Zaraz po wylądowaniu na lotnisku im. Fryderyka Chopina każda drużyna uda się do swej bazy zlokalizowanej w jednym z miast goszczących. Takich miast, tak jak reprezentacji biorących udział w igrzyskach, jest 56.
Po krótkiej aklimatyzacji w naszym kraju 18 września wszystkie zespoły spotkają się na stadionie warszawskiej Legii. Właśnie na nim zabłyśnie niesiony z Grecji Ogień Nadziei. Zapalenie olimpijskiego znicza, a także występy Anny Marii Jopek i zespołu Myslovitz oraz śledzących wszystko z trybun Zidane’a i Beckhama pokaże Telewizja Polska. Bezpośrednią transmisję z ceremonii otwarcia igrzysk przeprowadzą stacje TVP Sport i TVP Info, a w rolę komentatorów wcielą się Piotr Sobczyński i Maciej Kurzajewski. Codziennie na antenie TVP 1 zaraz po wieczornych wiadomościach (ok. godz. 20.05) zobaczymy specjalne kroniki ELIOS. – W trakcie igrzysk materiały filmowe i informacyjne będą przygotowywane m.in. przez specjalnie wyselekcjonowane ekipy reporterskie. Relacje z igrzysk zaplanowały najważniejsze programy informacyjne TVP: Wiadomości, Panorama i Teleexpress. Igrzyska i ceremonię zamknięcia podsumuje reportaż. Mamy nadzieje, że zaangażowanie TVP pozwoli pokazać jak największej liczbie widzów, jak ważne jest wspieranie sportu i współzawodnictwa osób zrzeszonych w ruchu Olimpiad Specjalnych – podsumowuje Zygmunt Lenkiewicz, dyrektor programowy TVP Sport.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...