Edukacja osób z zespołem Downa. DOWN AHEAD! czyli integracja osób z zespołem Downa w Holandii cz.6. College Sjoerda

luty 3, 2010 by
Kategoria: Filmoteka, Projekt edukacji

Na początku chciałem napisać taki tytuł: College Sjoerda to w Polsce nie jest realne! ale bałem się, ze jestem zbyt pesymistyczny i zarzucicie mi zbyt ostre stawianie spraw. Więc jest jak jest.

Zacznę od początku, bo wielu z Was zada pytanie, co to jest college? Z punktu widzenia naszego systemu najbliżej jest jemu do naszego liceum. Sjoerd ma 18 lat i chodzi do LICEUM! Jednak w Polsce nie jest to możliwe, tym bardziej do masowego!1

Film jest krótką opowieścią o jego uczęszczaniu do szkoły. Na początku mama Sjoerda opowiada o strachu jaki jej towarzyszył na początku edukacji, gdyż syn musiał przejechać dość dużą odległość metrem i autobusem, tam i z powrotem. Musiał się komunikować i być niezależnym! Podjęła jednak decyzję i przez 4 lata syn doskonale sobie radzi.

Pojawia się też w filmie Hans osoba wspierająca Sjoerda w szkole. Wypowiada te znamienne słowa, co w poprzednim odcinku mówił dyrektor szkoły Arjena, że wiadomo było od początku samego początku jaki był cel edukacji:

“Sjoerd nie przyszedł tutaj do szkoły aby uzyskać dyplom ukończenia szkoły! Klasy o profilu poznawczym są po prostu bardzo trudne dla niego, więc szkoła przygotowała dla niego specjalny program nauczania. Dzięki temu nastąpił rozwój na jego poziomie i z jego szybkością. Lepiej pisze, lepiej czyta, lepiej rozumie pisane polecenia. Także w szkole miał szansę na naukę WORDA (program komputerowy), który umożliwia mu komunikację pisaną, gdyż ma problemy z pisaniem.

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...