Edukacja osób z zespołem Downa. DOWN AHEAD! czyli integracja osób z zespołem Downa w Holandii cz.7, czyli samotność w szkole

luty 4, 2010 by
Kategoria: Filmoteka, Projekt edukacji

“Judith jest samotna w klasie, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z koleżankami”

12

Ta część filmu opowiada o swoistej samotności naszej bohaterki Judith, samotności wybranej też przez nią. Jest pierwszym uczniem z ZD w tej szkole, w tej klasie.

Jak opisuje to nauczyciel wspierający: “Judith ma kłopoty z nawiązywaniem relacji, ze swoimi koleżankami w klasie, pomimo tego że przychodzą do niej bo jest jedyna, inna, pierwsza z zespołem Downa. Uczniowie są przyjaźnie nastawieni do niej, ale Judith ignoruje ich.”

Jej koleżanki mówią: “Nie traktuję jej jako osobę niepełnosprawną, jest moją przyjaciółką. Próbujemy ją wesprzeć, zająć, ale zazwyczaj Judith mówi nie. My jednak wciąż ją zachęcamy i wciąż pytamy.”

“Wydaje się być niezwykle nieśmiała” – mówi inna koleżanka. “Judith mówi, że rozumie coś, by potem powiedzieć że nie i nie pyta.”Według innej Judith jest świetnym uczniem bo ma 10 z Angielskiego, gdy ona akurat 2.

Jak ustosunkowuje się do problemu samotności Judith dyrektor szkoły? Paul odpowiada, że było to dla nich problemem, aby nie czuła się samotna, i zachęcał ją do przyłączenia się do grupy dziewczyn. Judith odpowiadała, że zrobi to później, a teraz chce być sama, aby móc odpocząć i nie potrzebuje by ktokolwiek się o nią martwił.

Na koniec nauczyciel wspomagający tak opisuje Judith:”Jest otwarta i spontaniczna wobec dorosłych, ale w klasie czuje presję wyniku i to powoduje, że nie czuje potrzeby bycia przyjacielską dla swojej klasy.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...