Jak edukować dziecko z zespołem Downa-kolejny poradnik Judith

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Wychowanie

Zespół Downa jest wadą genetyczną, która w sposób istotny wpływa na rozwój fizyczny i emocjonalny. Wpływ tej wady na dzieci z ZD jest istotny i prowadzi do ograniczonych zdolności do prowadzenia normalnego życia, ale wciąż mogą realizować się w pełnym zakresie edukacji przez co ograniczenia nie muszą być tak dotkliwe dla ich niezależności.

Krok 1

Edukacja dziecka z zespołem Downa zaczyna się od WCZESNEJ INTERWENCJI. Tak szybko jak to jest możliwe po narodzinach, powinny być przygotowane planogramy zajęć z zakresu: logopedii (Castillo Morales), zajęcia rozwijające (Vojta, NDT Bobath), terapia zajęciowa i edukacja wczesnodziecięca w zakresie komunikacji i samoobsługi. Ten etap jest kluczowy w rozwoju zdolności komunikacyjnych i motoryki dzieci z zespołem Downa, do czasu kiedy idą do szkoły.

Krok 2

Zdecyduj, czy chcesz aby Twoje dziecko uczęszczało do szkoły specjalnej, czy też masowej. Wiele zależy od jego możliwości fizycznych i umysłowych, a to z kolei jest mocno powiązane z faktem jak DOBRY PROGRAM WCZESNEJ INTERWENCJI ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY DLA TWOJEGO DZIECKA.

Krok 3

Wybór szkoły jest właściwie końcem jego edukacji, stąd zanim dziecko będzie do niej gotowe, wybierz miejsce które w sposób właściwy przygotuje dziecko do tego etapu. Znajdź przedszkole, które da szansę na nawiązywanie przyjaźni i kontaktów z innymi dziećmi. Ten etap uczy socjalizacji, a właściwie przeprowadzony umożliwia edukację nawet powyżej gimnazjum i przejście w dorosłość z przyjaciółmi

Krok 4

Zawsze bądź partnerem dla szkoły, otoczenia Twojego dziecka. Bądź w kontakcie z administracją szkoły, psychologami, nauczycielami i innymi rodzicami, aby umożliwić najlepszą, najbardziej zindywidualizowaną ścieżkę edukacji dla Twojego dziecka. Według PRAWA dziecko z zespołem Downa musi mieć szansę na rozwój i zdobywanie wiedzy w sposób jak najbardziej do niego dostosowanego (ciekaw jestem jakie to prawo, może moglibyśmy mieć go w Polsce?). PRAWO te umożliwia dziecku jego edukację nawet na poziomie akademickim przy wsparciu specjalnie do tego celu przygotowanych osób.

Krok 5

Zachęć dziecko z zespołem Downa do wykorzystywania swoich potencjałów. Daj szansę na samodzielność w czasie wakacji. Wiele zajęć i programów mogą nieoczekiwanie wesprzeć jego osobowość i pokazać mu jak dobre jest w czymś, jak niezależne jest w czymś, a wtedy pojawi się motywacja najlepszy “wspieracz” rozwoju dziecka.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...