Jak integrować dziecko z zespołem Downa?

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Wychowanie

Znalezienie sposobu na integrację dziecka z zespołem Downa ze społeczeństwem jest z pewnością olbrzymim wyzwaniem. Jednakże, często to nie rodzice integrują dziecko, a w istocie ono robi to samo, poprzez nauczenie jego właściwych zasad i technik funkcjonowania w społeczeństwie. Jak to zrobić?

Krok 1

Zapisz swoje dziecko na zajęcia sportowe, teatralne, chór, sztukę. Zwróć uwagę na jego zainteresowania i “wykorzystaj” je w jego edukacji.

Krok 2

Wyślij dziecko do normalnej szkoły. Większość ze szkół ma programy, które pozwalają na integrację dzieci z deficytami. Często jest to odpłatne, ale zawsze jest to na tym etapie lepsze niż szkoła specjalna.

Krok 3

Pozwól dziecku pomagać innym. Poprzez pomaganie innym Twoje dziecko uczy się więcej, integruje się lepiej, poznaje siebie najlepiej.

Krok 4

Rozmawiaj z innymi rodzicami, aby tworzyć i szukać grup współpracy zarówno rodziców, jak i dzieci. Jeżeli Twoje dziecko jest zbyt nieśmiałe aby przebywać wśród dzieci, musisz powoli wprowadzać je w grupę rówieśniczą, na początek poprzez spotkania z dziećmi takie jak ono z zespołem Downa. W tym momencie z pewnością wesprą go bracia i siostry, przez co będzie czuło się pewniej i lepiej w kontakcie z nowymi dziećmi i ludźmi.

Krok 5

“Wyluzuj” i Ty z Twoimi oczekiwaniami. Dziecko z ZD może nie czuć potrzeby przebywania z innymi dziećmi, może nie potrzebować socjalizacji. Nie oznacza to jednak, że nie musi ono przebywać z innymi dziećmi. Wspólne zabawy dają mu najwięcej i powoli musisz go “tam pchać”, chociażby po to aby uczyło się na swoich błędach.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Jak integrować dziecko z zespołem Downa?”
 1. Technobolo pisze:

  Witam
  Bardzo fajne porady. Mam w rodzinie dziewczynkę z zespołem downa. Chodzi do normalnej szkoły raze z dziećmi, z którymi chodzila do przedszkola.
  Wszystko było ok do momenty gdy zmienił się nauczyciel. Tzn w klasie czwartej nastąpiła zmiana jednego nauczyciela na wielu. Od tej pory zaczeło sie piekło. Szkoła na siłę chce usunac dziecko z placówki, bo w tej szkole nie ma dzieci ułomnych sa tylko takie , które dobrze się uczą i nie maja zadnych wad. Obecnie dziecko kończy podstawówkę i idzie do gimnazjum. Ciaa pedagogiczne za wszelką cenę nie chcą do tego dopuscić. Z tego co sie orientowałem to takie dzieci powinny mieć dostosowany program nauczania. w tej szkole program specjalnie zawyż aię dla dziecka, aby udowodnić jakie jest nieporadne. Co robić? jakieś propozycje/
  Pozdrawiam

 2. jarek pisze:

  W dniu dzisiejszym największym probleme jest kadra nauczycielska, któa zaczyna być co raz bardziej urzędnikiem a co raz mniej nauczycielem. Z tego też względu sytuacja jest patowa, bo gdy nawet znajdzie się szkoła i nauczyciele chętni…to papierologia może ich “przeciążyć”…stąd nie ma jakiś uniwersalnych rozwiązań. Dużo może się zmienić od września tego roku.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...