Jak wychowywać dziecko z zespołem Downa

Listopad 13, 2009 by
Kategoria: Wychowanie

dzięki eHow

Krok 1

Zadbaj o siebie. Kiedy dowiesz się, że jesteś rodzicem dziecka z ZD, możesz czuć się pokonanym i przybitym. Musisz to zmienić. W takiej sytuacji często pomagają rozmowy z rodzicami będących w tej samej sytuacji. Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem, aby uzyskać maksymalnie dużą ilość informacji.

Krok 2

Staraj się “przekuć” swoje rodzicielstwo w silną więź między Tobą a dzieckiem. Odpowiadając na jego emocje, możesz lepiej uświadomić sobie jego potrzeby, kiedy o tym ono samo nie mówi. Włącz całą rodzinę, rodzeństwo, w wychowanie dziecka z ZD, każdy z tego skorzysta.

Krok 3

Znajdź dobrego lekarza. Osoby z ZD mają wiele problemów natury medycznej, z sercem, ze wzrokiem i słyszeniem, z trawieniem. Dobry lekarz będzie dla Ciebie przewodnikiem po wielu niezrozumiałych dla Ciebie ścieżkach. Badaj dziecko regularnie w zakresie pracy serca, w zakresie funkcjonowania metabolizmu, słyszenia, widzenia.

Krok 4

Jak tylko wyruszysz ze szpitala do domu, to myśl i zapisz swoje dziecko do placówki WCZESNEJ INTERWENCJI. Terapeuci, logopedzi wyspecjalizowani w tej dziedzinie rozpoczną pracę nad deficytami Twojego dziecka. Już wtedy pojawią się pierwsze oznaki upośledzenia umysłowego, ale ich praca, Twoja praca może pomóc dziecku rozwinąć się i być samodzielnym. Pamiętaj, że w wieku 3 lat Twoje dziecko może iść do przedszkola, przygotuj się na to, sprawdź jakie są możliwości już teraz, a nie jak będzie miało 3 lata.

Krok 5

Ucz się od profesjonalistów, co możesz robić z dzieckiem w domu, aby pomóc mu rozwijać się. Dzieci z ZD mają bardzo słabe napięcie mięśniowe i z wielką pewnością skorzystają z każdej terapii dającej im właściwy ruch. Opóźnienia w mowie mogą być kompensowane poprzez naukę znaków, gestów. Nie czekaj wprowadź to, pomożesz mu kształtować jego własne potrzeby.

Krok 6

Badaj rolę diety w żywieniu Twojego dziecka. Ucz dziecko zdrowego żywienia, nie przekarmiaj go!!! Sprawdź może potrzebuje wsparcia suplementami.

Krok 7

Ciesz się dzieckiem. Tak jak niewiele rzeczy w życiu człowieka, rodzicielstwo jest czymś, co uszlachetnia go i jego stosunek do świata. Dzieci z ZD dają radość swoim rodzicom, jeżeli da im się szansę.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...