“Jaki najlepszy będzie lekarz dla 32 letniego chłopaka z zespołem Downa?”

maj 26, 2023 by
Kategoria: Specjaliści i Poradnie

Ja wiedziałem, że tak będzie Uśmiech. Zatem odpowiadam. Najlepszy lekarz dla osoby dorosłej z ZD w tym wieku to lekarz zajmujący się problemami neurologicznymi/mający specjalizację w tym kierunku. Często jest tak, że interniści mają druga specjalizację i gdyby pojawiła się taka osoba, to mogła być najlepszym lekarzem dla osoby dorosłej z ZD.

Dlaczego taka konfiguracja? Cóż system jaki mamy w Polsce, bez wizyty u lekarza rodzinnego/internisty nie puści nas dalej. Zatem lekarz dwojga specjalizacji były mocno pomocny. Skracałby kolejkę wizyt jakie trzeba by było wykonać.

Dlaczego lekarz zajmujący się problemami neurologicznymi, co nie oznacza to tylko neurologa, ale oznacza to także psychiatrę. Większość problemów w tym wieku objawowo prezentuje typologię dolegliwości neurologicznych, choć bardzo często mają one inne pierwotne źródło jak np.problemy jelitowe, problemy z osteoporozą, problemy z cukrzycą, problemy z chorobami autoimmunologicznymi. Jednak najczęściej wg. statystyk amerykańskich mamy do czynienia z kaskadą choroby Alzheimera. W warunkach polskich ci lekarze wiedzą najwięcej. Rzadko mamy do czynienia w Polsce z lekarzami geriatrami, którzy obejmują tą problematykę najlepiej w innych krajach, gdzie takie specjalizacje istnieją. Zatem wybór jest tylko taki jak to opisałem powyżej.

Komentarze

1 Komentarz do ““Jaki najlepszy będzie lekarz dla 32 letniego chłopaka z zespołem Downa?””
  1. Paweł pisze:

    Do psychiatry chyba idzie się jak do rodzinnego – bez skierowania (terminy to inna sprawa). Jest kilku psychiatrów którzy nieźle znają się na chorobach ze spektrum autyzmu (i trochę na ZD, nawet jeśli przez analogię). Jeśli nie ma się dostępu do naprawdę dobrego internisty/rodzinnego to może dobry psychiatra będzie łatwiejszy do znalezienia..

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...