Reforma zdrowia…a co jeżeli nie będzie pieniędzy na rehabilitację naszych dzieci?

marzec 10, 2017 by
Kategoria: Specjaliści i Poradnie

Bardzo cenię Gosię, która pomijając swoje poglądy polityczne, potrafi na trzeźwo ocenić daną sytuację. Zawsze mnie inspiruje do innego typu myślenia, za co jej dziękuję.

Gdy w styczniu z nią rozmawiałem, uspokajała mnie co do reformy edukacji, co do reformy zdrowia, choć potwierdzała, że jak zwykle w kwestiach politycznych ważny jest PR, a dopiero potem następuje ciężka praca, korygująca chciejstwo polityczne licznymi dokumentami technicznymi.

Tak mniej więcej mówiła w kontekście reformy zdrowia:

Jarek nie martw się, OWI będzie finansowane z innego źródła i na pewno będą pieniądze na rehabilitację naszych dzieci.

Uspokoiło mnie to…ale nie dawało mi to spokoju o czym pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/reforma-zdrowia-watpliwosci.html

Gdy dokładałem do tego co się dzieje z edukacją:

http://www.zespoldowna.info/reforma-edukacji-duzy-balagan-duza-przypadkowosc-i-duzy-chaos.html

i orzecznictwem:

http://www.zespoldowna.info/najbardziej-upokarzajace-dla-rodzica-dziecka-niepelnosprawnego-jest-udowadnianie-faktu-ze-ma-dziecko-inne-niz-wszystkie-mowimy-o-orzecznictwie.html

to tym bardziej nie mogłem być spokojny. Gdy myślałem, że według nowych zasad:

ZESPÓŁ DOWNA I AUTYZM NIE JEST PROBLEMEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, A JEDYNIE TEMATEM DO DIAGNOSTYKI.

…to wracałem do miejsca początku, czyli  do dyskusji z Gosią i do OWI.

Czym jest OWI?

To jest przykład OWI:

http://psoni.zory.pl/?page_id=87

image

http://www.owi.itp.net.pl/

image

Są to najczęściej ośrodki POLSKIEGO STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM,  w którym teoretycznie rodzic dziecka z ZD powinien mieć kompleksową opiekę i wsparcie zarówno dla dziecka, jak i dla siebie. Te ośrodki według informacji Gosi opartej na wiedzy przekazywanej podczas spotkań w MEN, mają zapewnione finansowanie działania.

Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację. OWI nie ma w danym miejscu, albo jest tak fatalnie prowadzone, że nikt tam nie zagląda. Są za to przychodnie rehabilitacyjne prowadzone przez prywatne podmioty na podstawie kontraktów z NFZ. By skorzystać z ich usług, rodzic dziecka musi zapisać się do lekarza neurologa w takiej przychodni, który kieruje dziecko do określonej usługi/pakietu usług. Z dniem wprowadzenia reformy zdrowia JEDNOSTKI TE NIE BĘDĄ MOGŁY PROWADZIĆ TYCH USŁUG NA DOTYCHCZASOWYCH ZASADACH!!!

Szokuje, mnie bardzo. We Wrocławiu mamy taką sytuację, gdzie ośrodki typu Creator, Pulsantis, Ottoprodent, Promyk Słońca są to przychodnie prywatne, które nie “załapią” się na ścieżkę OWI. Co im zostaje według nowej reformy:

1.Muszą podpisać kontrakt ze Szpitalem, który dostanie pieniądze.

2.Szpitale te są zadłużone, a reforma jest stworzona by te zadłużenie najnormalniej spłacić poprzez zwiększenie przepływu środków przez szpital. Oznacza to, że szpital będzie oferował za kontraktowaną usługę mniej niż dotychczas, gdyż będzie pobierał prowizję za przepływ środków.

3.Szpitale nie mają miejsca na rehabilitację, zatem będą ograniczać czas takiej rehabilitacji. Przepisy, które tak jak w przypadku reformy edukacji są słabe, niedopracowane i nieprzemyślane, nie precyzują co z tym fantem zrobić.

4.Środki jakie szpitale dzisiaj prognozują na ten cel zapewniają mniej niż 46% budżetu tych przychodni w dniu dzisiejszym.

5.Oznacza to, że pozostałe 54% będzie pokrywane z kieszeni prywatnej, z 1% rodziców.

CZY TO ROZUMIECIE?

Mnie to już nie dziwi. Płacimy za 500+ i 4 000 pln “trumienkowego” cudów nie ma.

Mam nadzieję, że znów można liczyć na Jarka, który doprecyzuje mój pogląd oparty na okólnikach, decyzjach MZ przesłanych do tych poradni. Ostatnio było ich 6 i wszystkie wskazują na takie rozwiązanie…ale też zaczyna to krążyć wokół OWI, ze nie 100% usług będzie gwarantowanych.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...