Lek, który może odwrócić symptomy ZD

Sierpień 3, 2011 by
Kategoria: U przyjaciół

Po wspaniałym artykule w New York Timesie (przetłumaczę go w całości i zaprezentuję już niedługo) o ojcu dziewczynki z ZD, który poświęcił swoją karierę naukową na poszukiwaniu leku na ZD, pojawiło się mnóstwo artykułów, wpisów i komentarzy na temat tego co robi Doktor Alberto Costa. Bo o nim to mowa :)

image

Ale od początku :) bo przecież nie wszystko wiecie. Doktor Alberto Costa jest brazylijskim naukowcem, który wyemigrował do USA. Tam urodziła się mu córka z ZD. Stała się ona dla niego impulsem w jego karierze naukowej, w ramach której oddał swoje pieniądze, czas na poszukiwanie leku na problem córki, która ma dzisiaj 16 lat.

W ciągu ostatnich 15 lat badania Costy skoncentrowały się na doprowadzeniu do “normalności” komórek mózgowych w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i poruszanie się w przestrzeni. W 2006 roku opublikował raport z badań, który stwierdzał że Prozac (fluoksetyna) może normalizować komórki w hipokampie. Jednakże wciąż nie było to jasne, czy te znormalizowane komórki automatycznie mogą wzmacniać pamięć i usprawniać funkcje poznawcze u osób z ZD. Dlatego też badania kontynuował w następnym roku wciąż poszukując odpowiedzi na te kluczowe kwestie. Używając leku memantyny ( jest to substancja aktywna, w Polsce są to leki Ebixa, Axura), będącego antagonistą receptorów NMDA, u myszy z chorobą Alzheimera zauważył, że lek ten może poprawić zasadniczo ich pamięć. Pokazał przy tym, że już jeden zastrzyk memantyny dał w ciągu minuty efekt, umożliwiający myszy z ZD proces nauki na poziomie podobnym do zdrowej myszy.

Według Costy memantyna działa nie poprzez zwiększenie lub zmianę komórek nerwowych w mózgu, ale poprzez normalizowanie jak one pracują. W ZD jak już z pewnością wiecie, zaburzenie genetyczne powoduje, że mózg w istocie jest przestymulowany, hiperaktywny, przereagowujący na stymulacje, co powoduje olbrzymie trudności z nauką. Memantyna ma uspokajać te procesy, pozwalając komórkom w mózgu na normalne reagowanie.

Według Costy jest to lek, który pomoże osobie z ZD.

Więcej o tym już wkrótce, niecierpliwym polecam:

 

http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/blogs/drug-may-reverse-down-syndrome-symptoms

Costa’s theory is that memantine works not by increasing or changing brain cells, but by normalizing how they work. People with Down syndrome have three copies of all or most of the genes on Chromosome 21 instead of just two, so receptors in this area of the brain tend to be hyperactive — overreacting to stimuli and making it difficult for the brain to focus and learn. Memantine, according to Costa’s hypothesis, quiets the noise, allowing the brain cells to react normally. Costa’s journey was the focus of a feature story in this Sunday’s New York Times Magazine.

Komentarze

1 Komentarz do “Lek, który może odwrócić symptomy ZD”
  1. Albert pisze:

    Super czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...