“Lek spowodował poprawę pamięci u osób z zespołem Downa!”

lipiec 19, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Od wtorku od godziny 12.30 otrzymuję informacje z całego świata o tym raporcie. Zaskoczył mnie do tego stopnia, że potrzebowałem jednego dnia by podejść do tematu należycie, bez emocji :)

Podaję linki dla zainteresowanych oryginalnymi tekstami:

raport medyczny: http://www.nature.com/tp/journal/v2/n7/full/tp201266a.html

raport, który ja przeczytałem najchętniej: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120717141007.htm

inne artykuły: http://www.ibtimes.com/articles/364096/20120717/memantine-down-syndrome-memory-alzheimer.htm

http://m.denverpost.com/denverpost/pm_9034/contentdetail.htm?contentguid=YbVg1nVR

http://zeenews.india.com/news/health/diseases/drug-shown-to-boost-memory-in-down-syndrome-patients_17928.html

 

image

To chyba było jednak przeczucie, te wpisy przedwczoraj o Alzheimerze. Nie mogłem się oprzeć by tego nie skomentować wczoraj, a dziś cóż czas na omówienie tematu.

Raport o którym mowa, który daje tak dużą nadzieję, jest raportem z prac doktora Costy. 17 lipca doktor Costa rozpoczął swoją konferencję tymi słowami:

“Przed dniem dzisiejszym nigdy nie otrzymaliśmy pozytywnych rezultatów  przy próbach polepszenia zdolności poznawczych u osób z zespołem Downa dzięki lekom. To jest pierwszy raz, gdy otrzymaliśmy to:

OZNACZA TO, ŻE POPRAWA JEST MOŻLIWA!”

Alberto Costa, ojciec dziewczynki z ZD po 4 latach prac uzyskał wyniki badań, które pokazują możliwości.

Costa i jego współpracownicy badali 38 osób (powyżej 16 roku) z ZD. Połowa z nich otrzymywała lek memantynę, powszechnie stosowany w chorobie Alzheimera. Połowa otrzymywała placebo.

Zespół Costy postawił hipotezę, że memantyna, która poprawia pamięć u myszy z ZD, może poprawić wynik osób z ZD z dysfunkcjami w rejonie mózgu odpowiedzialnym za pamięć  w testach sprawdzających. Program badawczy trwał 16 tygodni podczas którego podawano w jednej grupie lek gdy w drugiej placebo. W trakcie badacze porównywali funkcje poznawcze i adaptacyjne tych grup.

Podczas gdy nie znaleziono różnic w przypadku obu tych grup przy porównaniu funkcji adaptacyjnych i większości poznawczych, to zauważono istotną pozytywną różnicę u osób biorących memantynę w zakresie epizodycznej pamięci werbalnej (definicja tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_epizodyczna) .

Słowami Costy wyglądało to tak: “ Osoby, które brały lek i uczyły się na pamięć długiej listy słów, robiły to znacząco lepiej niż te osoby, które brały placebo.”

Mematyna jest lekiem, który przez pryzmat badaczy, może być lekiem stymulującym rozwój-hamowanie choroby Alzheimera u osób z ZD. Działa jako lek poprzez normalizowanie funkcjonowania receptorów glutamianowych znanych jako NMDA. Receptor ten jest kluczowy dla pamiętania i uczenia się, a co za tym idzie kluczowy dla poprawy funkcjonowania osób z ZD.

Pomimo olbrzymiego sukcesu doktor Costa hamuje wszystkich mówiąc, że najwyższy czas na program badawczy obejmujący znacząco większą grupę, co do ilości jak i różnorodności wiekowej.

Więcej o doktorze Costa, memantynie przeczytacie tutaj:

http://www.zespoldowna.info/doktor-albert-costa-tyche-i-jego-walka-o-lek-dla-zespolu-downa.html

http://www.zespoldowna.info/memantyna-lek-na-zespol-downa.html

http://www.zespoldowna.info/memantyna-wiemy-jak-dziala.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...