Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem. Relacja Pauliny.

kwiecień 11, 2024 by
Kategoria: Sport

Paulina napisała relację i cieszę się z tego niezmiennie. Jeszcze bardziej, gdy napisała w pierwszym zdaniu te słowa: “Tak jak napisałeś: radość z obserwowania osób z ZD, które na 100% uczestniczą w życiu społecznym, sportowym i publicznym – bezcenna! Towarzysząc naszym sportowcom czuję, jakbyśmy dzień osób z zespołem Downa obchodzili codziennie” Dziękuję Paulino!

Mistrzostwa Polsk Sprawni razem w plywaniu_1

Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób
z niepełnosprawnością intelektualną odbyły się w Krakowie

W dniach 6-7 kwietnia 2024 roku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawody zgromadziły 67 pływaków z czternastu klubów reprezentujących dziesięć województw. W tegorocznej edycji Mistrzostw uczestniczyła rekordowa liczba sportowców z zespołem Downa.

Od lat z radością obserwuję jak rośnie grupa młodych ludzi z zespołem Downa, którzy regularnie trenują i stają do sportowej rywalizacji, osiągając coraz lepsze wyniki – komentuje Paulina Gadomska-Dzięcioł z należącej do grona członków związku „Sprawni-Razem” Fundacji SONI. W tym roku w mistrzostwach uczestniczyło aż 19 pływaków z Trisomią 21, co potwierdza ogromny potencjał sportowy tych zawodników. Dla wielu z nich sport jest sposobem na budowanie poczucia własnej wartości oraz realizację życiowych celów. Wierzę, że będą przykładem dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

Rywalizacja odbywała na 25-metrowym basenie Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie według przepisów World Para Swimming i Polskiego Związku Pływackiego. Rozegranych zostało trzynaście konkurencji pływackich, w tym trzy paraolimpijskie – 200 metrów stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym i klasycznym. Program obejmował konkurencje dla kobiet i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe oraz oddzielną rywalizację dla osób z zespołem Downa. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje, a w kolejnym, wzbudzające najwięcej emocji finały i sztafety.

Mistrzostwa Polski w pływaniu dla większości zawodników  są najważniejszą imprezą w roku – mówi Ewa Gawor reprezentująca organizatora, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno Sportowe Sprawni-Razem, członek Zarządu Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”. Po uczestnikach widać było szczerą radość z możliwości spotkania i zmierzenia się na torze z zawodnikami  z innych zakątków kraju. Wszyscy wykazali wielką determinację i ducha walki podczas swoich startów. Ale jak to w sporcie, miejsce na podium jest tylko dla najlepszych. Jednak każdy był usatysfakcjonowany udziałem. Jak pokazują wyniki na naszych zawodach pobitych zostało wiele rekordów życiowych. Poziom pływania tych sportowców dynamicznie rośnie, a to jest najważniejszym celem naszej imprezy: motywacja do dalszych treningów i rozwoju sportowego.

Mistrzostwa Polsk Sprawni razem w plywaniu_2

Organizatorami zawodów były Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem” i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Mistrzostwa Polsk Sprawni razem w plywaniu_3

Jak dało radę SONI? Oto kolejna część informacji od Pauliny.

15 medali SONI na Mistrzostwach Polski w pływaniu

Piętnaście medali wywalczyli zawodnicy fundacji SONI na Mistrzostwach Polski w pływaniu, które odbyły się w dn. 6-7 kwietnia 2024 roku w Krakowie. Nasza siedmioosobowa drużyna w wyprzedziła wszystkie, poza gospodarzem zawodów, uczestniczące kluby, plasując się na drugim miejscu pod względem liczby zdobytych krążków. Na sukces zapracował każdy członek teamu SONI. Zawodnicy, trener Bartłomiej Kuziara, jego asystenci oraz kibice włożyli sto procent zaangażowania, by uzyskać jak najwyższe wyniki w rywalizacji pływackiej na krajowej arenie.

15 medali SONI na mistrzostwach Polski w plywaniu_1

- Jesteśmy ogromnie dumni, ponieważ osiągnięte wyniki przerosły nasze oczekiwania – powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes fundacji SONI. – Na mistrzostwach w Krakowie zaowocowały przygotowania, które zawodnicy czynili przed udziałem w światowych igrzyskach Trisome Games 2024. Wróciliśmy z nich 26 marca i po dwóch tygodniach pływacy stanęli na słupkach startowych w Krakowie, wykazując wspaniałą formę.

Bezkonkurencyjne kobiety

W Krakowie bezkonkurencyjne okazały się nasze piękne zawodniczki Elżbieta Sieber i Zofia Dzięcioł. W konkurencjach, w których klasyfikowane były tylko pływaczki z  Trisomią 21, Ela i Zosia pokonały rywalki z potężnym zapasem czasowym. Ela zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji stylem grzbietowym na dystansie 50 metrów, podczas gdy Zosia triumfowała w konkurencji stylem dowolnym 50m. Ale to nie wszystko – dziewczyny stanęły na podium we wszystkich pozostałych wyścigach, w których wzięły udział!

15 medali SONI na mistrzostwach Polski w plywaniu_4

Zosia zdobyła srebrne medale w konkurencjach Open – 50m stylem motylkowym i 100m stylem klasycznym, a Ela – srebrny medal w stylu dowolnym 50m w kategorii zespół Downa i brąz w stylu grzbietowym 100m (kat. Open). Obie też przyczyniły się do sukcesu sztafety mieszanej SONI 4x50m stylem dowolnym, która uplasowała się na drugiej pozycji.

Waleczni mężczyźni

Podobną walecznością wykazała się męska część drużyny SONI. Jakub Muszyński i Szymon Gromada zdominowali podium w konkurencji stylem dowolnym 50 metrów! Obaj zawodnicy fantastycznie pokonali w finale ten sprinterski dystans, bijąc swoje życiowe rekordy i dostarczając kibicom i trenerom mnóstwo radości. Uzyskane przez nich czasy – 36.18 sekund Kuby i 36.82 sekund Szymona to wielki sukces, biorąc pod uwagę, że ci zawodnicy specjalizują się w innych stylach. Kuba od zawsze ściga się w klasyku, a Szymon to przede wszystkim delfinista. Ich starty w Krakowie utwierdzają nas w przekonaniu, że odpowiednie przygotowanie, motywacja i wsparcie kibiców działają cuda!

15 medali SONI na mistrzostwach Polski w plywaniu_2

Kapitalnie panowie zaprezentowali się też w pozostałych konkurencjach indywidualnych. Jakub zdobywając w klasyku na dystansie 50 metrów drugie miejsce (pierwsze wśród zawodników z zespołem Downa) oraz w klasyku 100m – trzecie, krok za krokiem wykuwa sobie tytuł najszybszego w kraju żabkarza z Trisomia 21. Natomiast Szymon uplasował się na drugiej pozycji w konkurencji 200 metrów stylem dowolnym i trzeciej w stylu motylkowym 50 metrów (tu był pierwszy wśród zawodników z Trisomią 21).

Dużym sukcesem zakończyły się starty Grzegorza Krzemienia, który po intensywnym sezonie narciarskim z opóźnieniem wrócił do wysokiej formy pływackiej. Grzegorz w biegu 200 metrów stylem dowolnym uzyskał na mistrzostwach w Krakowie trzecie miejsce w Polsce. W pozostałych konkurencjach – 50 metrów stylem dowolnym i 50m stylem motylkowym uplasował się na tej samej 5. pozycji.

Bardzo dobry występ zaliczył debiutujący na zawodach rangi mistrzostw Polski młody pływak Paweł Wojtkowiak. Ten piętnastoletni zawodnik zdobył pierwsze miejsce w stylu klasycznym na dystansie 50 metrów w kat. mężczyzn do 16 r.ż. Do udanych zaliczamy również starty Bożydara Siwonia, który w wyścigach 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym poprawił czasy uzyskane w zeszłym roku.

Szybcy i wściekli

Niezapomnianych emocji dostarczyły nam starty „Szybkich i wściekłych” w wyścigach sztafet rozegranych drugiego dnia współzawodnictwa. Sztafeta męska SONI, w składzie Jakub Muszyński, Szymon Gromada, Grzegorz Krzemień i debiutujący młody zawodnik Paweł Wojtkowiak w konkurencji 4×50 metrów stylem dowolnym wywalczyła czwarte miejsce. Nasza drużyna jako jedyna składała się wyłącznie z zawodników z Trisomią 21, a zatem bez wsparcia silniejszych kolegów z NI, uplasowała się na znakomitej pozycji. Warto podkreślić wspaniały występ najmłodszego (15 lat) zawodnika Pawła Wojtkowiaka startującego pierwszy raz w zawodach rangi mistrzostw Polski.

Równie waleczna była nasza druga drużyna, która w konkurencji sztafet mieszanych 4×50 metrów stylem dowolnym zdobyła drugie miejsce. Spektakularny pokaz pływacki teamu w składzie: Elżbieta Sieber, Zofia Dzięcioł, Szymon Gromada i Jakub Muszyński doprowadził kibiców do euforii, której echa odbijały się długo po zakończeniu wyścigu.

O zawodach

Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. zgromadziły 67 pływaków z czternastu klubów reprezentujących dziesięć województw. W tegorocznej edycji Mistrzostw uczestniczyła rekordowa liczba sportowców z zespołem Downa.  

Rywalizacja odbywała na 25-metrowym basenie Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie zgodnie z przepisami World Para Swimming i Polskiego Związku Pływackiego. Rozegranych zostało trzynaście konkurencji pływackich, w tym trzy paraolimpijskie – 200 metrów stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym i klasycznym. Program obejmował konkurencje dla kobiet i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe oraz oddzielną rywalizację dla osób z zespołem Downa. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje, a w kolejnym, wzbudzające najwięcej emocji finały i sztafety.

Organizatorami zawodów były Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem” i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Moje podsumowanie.

1.Mam wrażenie, że od połowy marca, czyli prawie przez miesiąc już piszę tylko o sukcesach naszych sportowców. Jeszcze nie dawno, było to nie do pomyślenia, że tak będzie.

2.Wy tego nie zauważyliście być może, ale kolejne bariery są łamane. 18 lat temu trudno byłoby znaleźć informację, że można pływać delfinem, w zimie jeździć na nartach, a w lecie pływać. To już przeskok w inną rzeczywistość.

3.Ja mogę pisać non stop na ten temat i cieszy mnie, że takie zawody się pojawiają. One zmieniają wiele perspektyw a im będzie więcej takich zmian, tym naszym najbliższym po prostu będzie łatwiej łamać bariery, które do tej pory ich ograniczały…jak ten delfin (Szymon delfinista), który do niedawna był wręcz jako styl był zakazany do uprawiania przez osoby z ZD:).

Takie cuda nam się wydarzają i niech im będzie jak najwięcej. Dziękuję Paulinie za relacje i czekam na takie od Was wszystkich.

jarek@zespoldowna.info

 

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...