Smrk, Stóg Izerski, Stożek Perkuna.

Maj 2, 2018 by
Kategoria: Włóczykij i Tysięczniki

Nagroda za dwa dobre dni w górach mogła być tylko jedna: wyprawa kolejką gondolową w góry oczywiście. Naszym celem miała być kolejka na Stóg Izerski, a potem na Smrk w Czechach zgodnie z Włóczykijem Sudeckim.

Pogoda nie była pewna, wiec czekaliśmy “do końca” z decyzją, ale postanowiliśmy zaryzykować. Wjazd kolejką gondolową miał być przeżyciem, chłopcy tego się domagali.

Wejście do kolejki i przejazd był przeżyciem dla Jaśka pozytywnym, dla Kamila “zdystansowanym”.

IMG_0746IMG_0748

IMG_0747

Na górze wszystko wróciło u Kamila do normy. Kierunek czeski Smrk. Chłopcy po trudnych dwóch dniach musieli odpocząć i taki był plan. Start był wolny, Kamil szedł pierwszy, my za nim. Kamienie! To chyba nas trochę uratowało. Szlak jaki wybraliśmy był szlakiem zbudowanym z kamieni, to spowodowało zainteresowanie Jaśka. Widać było u niego zmęczenie ostatnich dni.Powoli “skakaliśmy” z kamienia na kamień.

IMG_0750IMG_0751

Po przejściu kilometra było już widać kopiec Smrka i to też motywacyjnie było bardzo ważne. Jasiek szedł i do Łącznika jakoś to było. Potem było wolno, bardzo wolno.

IMG_0752IMG_0755

Kamil poszedł do przodu, a Jasiek szedł mówiąc wszystkim na przekór Dzień Dobry bo przecież nie jesteśmy jeszcze w Czechach.

IMG_0756IMG_0758

Myślałem, że jak przekroczymy granicę coś się zmieni…ale tym razem Ahoj nie przechodziło przez usta.

IMG_0761IMG_0762

IMG_0763IMG_0766

IMG_0765

Jak widać tym razem nie weszliśmy na górę wieży. Tak wiało ponad linią drzew, że nawet Janek odpuścił. Powrót jak zwykle był bardzo szybki z tym że Jan cały czas śpiewał.

IMG_0769

IMG_0774IMG_0775

Zrobiliśmy pieczątki w Schronisku na Stogu i wbiegliśmy na naszą atrakcję dnia: kolejkę gondolową.

IMG_0772

IMG_0773

W czasie zjazdu wpadliśmy na jeszcze jeden pomysł. Nigdy nie byliśmy na Stożku Perkuna. Znajduje się on niedaleko w Leśnej, w której okolicy są różne atrakcje np. zamek Czocha, który polecam szczególnie.

http://www.eko.luban.com.pl/index.php?id=ochrona&nazwa=ochrona_przyrody_nieozywionej_relikty_wulkanizmu

Nie było łatwo dojechać, ale jak zaczęliśmy poszukiwać kopani bazaltu, to od razu się udało.

IMG_0776 (2)IMG_0777

Podejście jest nieoznakowane, więc tylko dzięki aplikacji mapy.cz udało się trafić od razu. Janek skoro usłyszał, że to ostatnia góra poszedł pierwszy.

IMG_0779IMG_0782

IMG_0783

Stożek jest bardzo specyficzną górą. Ją trzeba zobaczyć by zrozumieć dlaczego jest to obiekt będący pod ochroną. My zobaczyliśmy, przeczytaliśmy tablicę i już wracaliśmy do domu, by odpoczywać i szykować się na więcej.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Smrk, Stóg Izerski, Stożek Perkuna.”
  1. Radek pisze:

    Hej włóczykije, a jak udowodnić że byłeś na Krzyżowej Górze, skoro tam nikt pieczątek nie daje? ;-)

  2. Can pisze:

    Radku te wpisy sa takim dowodem, zdjęcia z punktów, pieczątki z punktów na trasie. Jak do tej pory weryfikacje poszły nam bardzo dobrze.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...