Edukacja osób z zespołem Downa. DOWN AHEAD! czyli integracja osób z zespołem Downa w Holandii cz.5. Ekonomia Arjana, czyli jak wspaniali nauczyciele mogą być

luty 2, 2010 by
Kategoria: Filmoteka, Projekt edukacji

W tej części ujął mnie niesamowicie ten Pan: nauczyciel ekonomii. Dlaczego? On wie, że jego uczeń z ZD nie odpowie na pytanie otwarte, więc zadaje mu test wyboru. Proste, często mam wrażenie, że nie zawsze :)

 

1

Dzisiejszy odcinek, już piąty jest lekcją dla nauczycieli, dla szkoły w temacie: PO CO JEST EDUKACJA OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA? DLACZEGO JEST WAŻNA? JAK MOŻE WYGLĄDAĆ?. Występują w nim: nauczyciel wspomagający Marjolein, nauczyciel ekonomii Jos oraz dyrektor szkoły.

Film zaczyna się od wypowiedzi Marjolein, która twierdzi, że obecność Arjana w szkole to także coś istotnego dla samej szkoły. On sam wymusza na nauczycielach poszukiwanie najlepszych technik edukacji. Ona sama odkryła, że najskuteczniejszą metodą komunikacji z Arjanem jest “patrzenie mu w oczy”, którą przekazała innym nauczycielom dla wszystkich dzieci.

Kluczowe wydają się być słowa DYREKTORA szkoły, który wyjaśnia filozofię edukacji Arjana. Mówi:

”Jeżeli przyjmujesz ucznia musisz mu zaoferować rozsądny program nauczania. Dla Arjana, naszym wspólnym celem nie jest zapewnienie otrzymania dyplomu, tak samo dla rodziców. Oni są szczęśliwi, że on może się uczyć! Czas pokaże jak daleko dojdziemy”.

Kolejna część filmu opowiada o lekcji ekonomii. Prowadzącym jest Jos, który podkreśla, że: “Wszyscy uczniowie w naszej szkole są niezależni, to samo dotyczy Arjana, kiedy otrzymuje ode mnie różne problemy do rozwiązania. On nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie otwarte, jego umysł nie pracuje w ten sposób. Daję mu dlatego też testy wyboru i to jest różnica między nim a pozostałymi uczniami.”

Jos mówi także o zachowaniu Arjana, który jest całkowicie świadomy, co może, a co nie wolno mu robić w szkole. Gdy jednak to się zdarzy to przeprasza setki razy, mówi z uśmiechem Jos.

Na koniec Marjolein, nauczyciel prowadzący podsumowuje jej stosunek do nauki Arjana: “Dla mnie jest to szczególnie ważne, aby uczestniczył w regularnej edukacji. On tutaj uczy się zachowań, jak być częścią społeczeństwa. Takie kwestie jak zadanie domowe, prace traktuje bardzo poważnie, ale ma także dużo radości chociażby na lekcjach tańca.”

To co pojawia się na końcu, jest chyba najlepszym podsumowaniem edukacji Arjana. Marjolein mówi:

TE CODZIENNE RUTYNOWE ZAJĘCIA DAJĄ MU WZROST ŚWIADOMOŚCI, ŻE STAJE SIĘ NIEZALEŻNY.

 

Lekcja

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...