Edukacja osób z zespołem Downa. DOWN AHEAD! czyli integracja osób z zespołem Downa w Holandii cz.3. Dzisiaj o Judith z Amsterdamu

styczeń 26, 2010 by
Kategoria: Filmoteka, Projekt edukacji

Ten film jest o Judith mającej 16 lat. Chodzi ona do szkoły w Amsterdamie, gdzie jej ulubionym przedmiotem jest holenderski.

Ojciec Judith na początku filmu opowiada o roli nauczyciela towarzyszącego. Oprócz pełnej współpracy z rodziną i 1bytnością z nią niemalże cały czas, która buduje wzajemne zaufanie, nauczyciel pomaga w przygotowaniu dokumentów potrzebnych w procesie edukacji i to z wyprzedzeniem niemal rocznym.

Louis, tato Judith omawia w kolejnym epizodzie, początki w szkole. Doskonałym pociągnięciem zaczął się rok szkolny, gdyż przygotowano spotkanie dotyczące bytności Judith w klasie i odbyła się otwarta dyskusja.

Jak podkreśla dyrektor szkoły, jeden z rodziców powiedział na samym początku: “..co prawda poziom edukacji tutaj nie jest jakiś wysoki, ale należy pamiętać, że to jest gimnazjum. Klasa Judith jest pełna dzieci, które potrzebują specjalnego, dodatkowego wsparcia, a Judith potrzebuje takiego wsparcia w sposób jeszcze inny, ale to wszystko nie oznacza, że nie może zostać…” – to już na starcie złamało “lody” i przestało być problemem na zawsze.

Następnie Judith prezentuje dziennik swojej klasy, za który jest odpowiedzialna pokazując, co w nim jest.

Kolejna wypowiedź dotyczy problemu: dlaczego szkoła masowa? Dyrektor podkreśla, że decyzja została podjęta po to, aby Judith mogła uczestniczyć w zajęciach, a nie brać udział w egzaminach. Uczy się przedmiotów na poziomie podstawowym i takie są wobec niej wymogi. Jeżeli Judith osiągnie coś ponad, to jest to wspaniałym zaskoczeniem i osiągnięciem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...