Jak wpływa autyzm na zespół Downa cz.6 kwas kynureninowy

listopad 13, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Kwas kynureninowy jest antagonistą receptorów NMDA. Jest kolejnym elementem puzzli, które łączą ZD i autyzm…choć znów początek jest inny to konsekwencje są tak samo groźne.

Kwas kynureninowy jest produktem metabolizmu  tryptofanu o którym to pisałem tutaj:

http://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-4-czyli-witamina-b-3-niacyna-jest-najwazniejsza-6.html

image

Jak w powyższym artykule pisałem, ścieżka metabolizmu tryptofanu w ZD zmienia się i w priorytecie jest ta część oznaczona kolorem czerwonym. Wynika z tego mniejsza ilość serotoniny u osób z ZD. Zmiana ta pociąga za sobą pewne dysfunkcje. Polegają one na znacznie większych ilościach produktów poszczególnych etapów prowadzących do produkcji niacyny.

Nie są to korzystne efekty.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/8637415/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0009898174902265

Kwas kynureninowy (KYNA) jest na pierwszym etapie.

“Our data demonstrate the involvement of KYNA-metabolism in the cellular mechanisms underlying altered cognitive function in patients with DS. Although the localisation of both, KAT I and KAT II is not stated yet the reduction of KAT I may suggest impairment of KYNA metabolism in neuronal and/or nonneuronal compartments.”

Nasze dane, jak mówi powyższy raport, pokazują powiązanie metabolizmu KYNA poprzez mechanizmy komórkowe, wpływające na zmianę funkcji poznawczych pacjentów z ZD. Dane opisane w raporcie potwierdzają, nieprawidłowości w jego metabolizmie. Wskazują naukowcy tego raportu, ze ilość KYNA w niektórych częściach mózgu jest między 1,5 a 3 krotnie więcej.

Dane te potwierdzają także polskie badania, które jednoznacznie łączą różnice w ilości tego kwasu z błędami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego typowych między innymi dla ZD i choroby Alzheimera.

http://ppn.ipin.edu.pl/archiwum/pliki/2010/01/IPiN_PPiN_-_1-2010_07.pdf

Mechanizm działania nadmiaru KYNA jest prosty. Nawet delikatne zwiększenie jego ilości powoduje stres tlenowy na poziomie komórkowym, co prowadzi do uszkodzenia komórki w mózgu.

Inny mechanizm to działanie hamujące funkcjonowanie receptorów NMDA.

Tak pisałem w tym artykule o możliwym leku dla osób z ZD, memantynie:

“Mematyna jest lekiem, który przez pryzmat badaczy, może być lekiem stymulującym rozwój-hamowanie choroby Alzheimera u osób z ZD. Działa jako lek poprzez normalizowanie funkcjonowania receptorów glutamianowych znanych jako NMDA. Receptor ten jest kluczowy dla pamiętania i uczenia się, a co za tym idzie kluczowy dla poprawy funkcjonowania osób z ZD.”

http://www.zespoldowna.info/lek-spowodowal-poprawe-pamieci-u-osob-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/doktor-albert-costa-tyche-i-jego-walka-o-lek-dla-zespolu-downa.html

Niestety lek nie zadziałał tak jak oczekiwał Alberto Costa w tym zakresie.

Przejdźmy do kolejnego etapu metabolizmu tryptofanu określonego na rysunku jako quinolic acid (QUIN), który jest i musi być w równowadze z kwasem kynureinowym. Ten pierwszy aktywizuje receptory NMDA. Jeżeli jest on na wysokim poziomie powoduje to zwiększenie aktywności receptorów NMDA.  Wtedy wpada zbyt dużo wapnia do neuronów powodując ich zniszczenie. W ZD mamy znacznie za dużo QUIN, co jest efektem błędnego metabolizmu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1422788

“We conclude that inflammatory diseases are associated with accumulation of QUIN, kynurenic acid and L-kynurenine within the central nervous system”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17462670

http://www.hindawi.com/journals/omcl/2013/104024/

image

http://www.zespoldowna.info/files/f_3068-IJTR-Quinolinic-Acid-an-Endogenous-Molecule-Combining-Excitotoxicity-Oxid%20pdf_4149.pdf

“Quinolinic acid (QUIN), an endogenous metabolite of the kynurenine pathway, is involved in several neurological disorders,
including Huntington’s disease, Alzheimer’s disease”

Czytając powyższe raporty mamy potwierdzenie, że stan typowy dla ZD jest niszczący dla komórek nerwowych.

Teraz autyzm.

“Study: autism disorders linked to decreased metabolism of L-tryptophan’, czyli autyzm jest powiązany ze spadkiem metabolizmu tryptofanu, czyli ilością tryptofanu w organizmie. Około 95% tryptofanu pochodzącego z żywności trafia do ścieżki, którą powyżej omawialiśmy.

http://www.molecularautism.com/content/4/1/16

The decreased level of NADH generation in the presence of tryptophan may reflect less utilization of tryptophan resulting from downregulation of metabolic reactions along either of these pathways.

Pyridoxine and its metabolite, pyridoxal phosphate, play a critical role as co-factors in both the serotonin and kynurenine pathways, so their We believe that decreased tryptophan metabolism in patients with ASDs may alter metabolic pathways involved in the regulation of the early stages of brain development (first month of gestation), mitochondrial homeostasis and immune system activity in the braindeficiency may affect tryptophan metabolism.

Najnowsze badania zatem potwierdzają: w autyzmie mamy źle wykorzystywany tryptofan. Mechanizm jego metabolizmu jest wadliwy. W autyzmie mamy za mało kwasu kynureninowego i kwasu cholinowego (quinolinic acid). Dodatkowo jest ten proces związany, w autyzmie, z witaminą B6 i jej brakiem w powyższych procesach.

Efekt: uszkodzenia mózgu, błędy w pracy mitochondriów i znaczny wzrost stanów zapalnych.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23731516

Niby te same problemy ale inne niż w ZD.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Jak wpływa autyzm na zespół Downa cz.6 kwas kynureninowy”
  1. Can pisze:

    Quinolinic acid (QUIN) jest powodem fizjologicznym immunosupresji, czyli stanu trwałego obniżenia bariery immunologicznej poprzez wyhamowanie aktywności limfocytów T. Z drugiej strony jest odpowiedzialny za patologie choroby Alzhiemera łączoną z fosforylizacją proteiny tau.

  2. lia pisze:

    A co w przypadku jesli u autysty kwas kynureinowy jest niski a quinolinic wysoki?

  3. Can pisze:

    Quinolinic acid w nadmiarze jest zawsze objawem stanu zapalnego, który aktywizuje receptory NMDA, co prowadzi do uruchomienia kaskady toksycznej dla mózgu. Naturalnie kwas kynureinowy hamuje toksyczne działanie, ale w Twoim wypadku może być go za mało tytułem braku witaminy B6, istotnej dla jego odpowiedniej ilości i aktywności.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23731516

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...