Dorośli to…

maj 13, 2024 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Chcemy zając się kwestiami medycznymi osób dorosłych z ZD. Pojawiają się od razu pytania: kogo mają dotyczyć? W Polsce dorosłość umowna to 18 lat…ale nie o to chodzi. Mam grupę osób z ZD, która ma więcej niż 18 lat i raczej bym się skłaniam do takiego podziału:

do 25 roku są to osoby z ZD

powyżej 25 roku są to dorośli z ZD

Skąd takie podejście? Po pierwsze jak zaczynają się, albo inaczej nasilają się problemy metaboliczne, medyczne po okresie rozwoju to dotyczą to osób głównie powyżej 25 roku życia.

Po drugie, te powyżej 25 roku warto jeszcze podzielić na dwie grupy:

*aktywnych fizycznie

*pozostałych

W tej drugiej grupie pierwsze symptomy “psucia” się metabolizmów w typowy dla dorosłości sposób widać właśnie między 25-30 rokiem życia. Zatem to dla mnie dobry moment by tak zdefiniować tą grupę. W tej pierwszej aktywnej, problemy pojawiają się wtedy, gdy przestają być aktywne. Nie jest to na tym etapie inaczej skorelowane. Mam za małą próbkę osób by to określić w inny sposób. Jeżeli pojawi się to będę o tym pisał.

Na ten moment wydaje mi się, że im bardziej aktywna jest osoba z ZD tym dorosłość w sensie medycznym, jak to określiłem powyżej,typowa dla osób z ZD jest przesunięta w czasie. Będę też pokazywał ten element, bo może się okazać że to jest ta kluczowa różnica, powodująca lepsze życie osób z ZD powyżej 25 lat.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...