2010.08.18 – popatrzcie, nasi znajomi są na liście!!!

sierpień 18, 2010 by
Kategoria: Wydarzenia

image

Dzięki Grażynie mamy oficjalna listę filmów, które będą pokazywane w Koszalinie. Na tej liście oczywiście nasi znajomi :)

 

Kategoria – filmy fabularne
1. Ja też /Yo, también/, reż. Álvaro Pastor, Antonio Naharro, Hiszpania, 103 min.
Kadr z filmu "Ja tez"34-letni Daniel mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje pierwszą pracę w ośrodku opieki społecznej . Poznaje Laurę, z którą zaczyna spędzać coraz więcej czasu.  Sprawy się jednak komplikują. Daniel zakochuje się w Laurze, lecz ona widzi w nim tylko przyjaciela.

2. Jestem gotowy /Ani mochan/, reż. Ester Siton, Izrael, 15 min.
Historia o chorobie i starości. Dwaj mężczyźni muszą się rozdzielić. Nie mogą się już sobą opiekować. Syn ma zespół Downa, ojciec cierpi na chorobę Alzheimera.
3. Jezioro ciszy /Stiller See/, reż. Lena Liberta, Niemcy, 7 min.
Peter mieszka ze swoim autystycznym synem nad jeziorem, w którym utonęła jego żona. Nie może zapomnieć dnia wypadku, dręczą go wyrzuty sumienia. Zaproszenie do domu innej kobiety doprowadza do napięcia w relacjach z synem.
4. Lourdes, reż. Jessica Hausner, Austria, Francja, Niemcy, 96 min.
Opowieść o pielgrzymce do Lourdes. Główna bohaterka – Christine, cierpi na nieuleczalną chorobę, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego. Choroba skazała ją na życie w izolacji, z której teraz próbuje uciec. Pewnego ranka w Lourdes  budzi się  uleczona  i wstaje z wózka…

5. Most  /Bridge/, rez. Galyna  Chernyak, Ukraina, 28 min.
Historia kobiety, która miała wszystko: biznes, rodzinę, była kochana, ale wszystko się zmieniło w ciągu kilku tygodni. Mąż odszedł do innej, odebrano jej dziecko, a ją skierowano do kliniki psychiatrycznej. Znalazła jednak siłę, by walczyć o siebie i lepsze życie.
6. Shultes, reż. Bakur Bakuradze, Rosja, 100 min.
Kadr z filmu "Shultes"Aleksiej Shultes, były sportowiec, doznał poważnych obrażeń w wyniku wypadku samochodowego. Zostaje kieszonkowcem, który  kradnie portfele zagapionym przechodniom. Tajemnicą jest, co ma zapisane w notesie, który zawsze nosi ze sobą. Aleksiej poznaje małego Kostika, który pomaga mu w kradzieży. Pewnego razu w metrze, Shultes okrada dziewczynę…

7. Wędrówka krabów /Le marche des crabes/, reż. Hafid Abolahyane, Francja, 28 min.
Sammy, który porusza się na wózku, zakochuje się w Sarze.   Oboje podejmują ryzyko stworzenia związku, mimo wszystkich przeszkód stawianych przez społeczeństwo i rodzinę.

Kategoria – filmy dokumentalne
1. 120 cm, reż. Krzysztof Kotlarski, Polska, 20 min.
Iwo,  Renata i Miłosz  Pawłowscy są bardzo szczęśliwą rodziną. Pasją zawodową głowy domu jest aktorstwo.  Iwo ma 120 cm wzrostu.
2. Antoine, reż Laura Bari, Kanada 52 min.
Kadr z filmu "Antoine"Antoine, wyjątkowo dociekliwy chłopiec pomagał tworzyć ścieżkę dźwiękową do tego filmu. Urodził się sto dni przedwcześnie. Jego edukacja  w Montrealu jest przykładem  bezprecedensowego sukcesu. Antoine ma pięć lat i jest niewidomy.

3. Arcydzieło /Masterpiece/, reż. Stefanos Mondelos, Grecja, 25′
„Nazywam się Pagias. Stelios Pagias.” Tak przedstawia się bohater filmu uwielbiający Jamesa Bonda. Stelios ma dziecięce porażenie mózgowe i nigdy nie chciał chodzić do szkół specjalnych, bo czułby się wykluczony. Pasjonuje się żeglarstwem, uwielbia dobre kino sensacyjne, podróżuje, dużo czyta, pisze programy komputerowe.

4. Benda Bilili!,  reż. Renaud Barret, Florent de La Tullaye, Demokratyczna Republika Konga, Francja, 85 min.
Marzeniem Rickiego jest uczynienie ze Staff Benda Bilili najlepszego zespołu w Kinszasie, w Kongo. Roger – dziecko ulicy, pragnie dostać się do zespołu, którego członkowie są gwiazdami ghetta i jeżdżą przerobionymi na własne potrzeby trycyklami. Razem muszą unikać niebezpieczeństw ulicy, muszą trzymać się razem i   bardzo wierzą w siłę muzyki. “Benda Bilili!” to historia o tym, jak ten sen przerodził się w rzeczywistość. Pokazuje  pięć lat historii zespołu, zaczynając od pierwszych prób aż do tryumfów na międzynarodowych festiwalach.
5. Czuję te słowa /I feel the words/, reż. Akiko Murai, Japonia, 29 min.
W szkole dla niewidomych w Jokohamie  pani Michimura wpaja dzieciom zasadę: "nigdy nie mów nigdy, możesz to zrobić". Jest pionierem  edukacji metodą kanji. Ten rodzaj Braille’a pozwala na głębokie wczuwanie się w znaczenie słów.
6. Downtown – Miasto Downów /Downtown/, reż. Piotr Śliwowski, Marta Dzido, Polska, 54 min.
Kadr z filmu "Downtown"Film opowiada o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń.

7. Ich dwoje /They both/, rez. Iza Szukalska, Polska, 12 min.
Gosia i Jacek są przyjaciółmi z czasów studiów. Razem wybierają się do Warszawy, gdzie Gosia jest umówiona na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy. Podróż jest okazją do wspomnień.
8. Kilka mniejszych wygranych /The both of fortune/, reż. Lesław Dobrucki, Polska, 15 min.
W nowoczesnym mieście nie ma miejsca dla małej budki, gdzie są sprzedawane losy na loterię. Jej koniec oznacza także rozpad towarzyskich więzi, które łączą stałych klientów.
Teraz warszawska budka Lotto stanęła na drodze budowy metra…

9. Kochankowie /Lovers/, rez. Rafał Skalski, Polska, 51 min. – pokaz z audiodeskrypcją
Kadr z filmu "Kochankowie"Film o miłości, przyjaźni i seksualności osób niepełnosprawnych.  Niepełnosprawni mają takie same marzenia, pragnienia, potrzeby i aspiracje jak wszyscy inni. Ludzie, którzy mimo swoich dysfunkcji, czerpią z życia pełnymi garściami z otwartością wprowadzają widza w intymny świat swoich relacji damsko-męskich. „Dla niego jestem kobietą, a nie wózkiem”, mówi jedna z  bohaterek filmu.

10.  Life after deaf, reż. Witek Michalak, Polska, 20 min.
Film  poświęcony raperowi  Karolowi Nowakowskiemu, znanemu jako  Pjus . Opowiada o jego życiu, fascynacji rapem i chorobach przez jakie przeszedł. Pjus nie słyszy.
11. Mama /Mom/, reż. Krzysztof Piotrowski, Polska, 28 min. -   pokaz z audiodeskrypcją
Anna urodziła się bez rąk i z krótszą nogą. Przeszła 17 operacji. Teraz mieszka w USA, jest studentką i szczęśliwą mamą Kubusia.
12. Manu,  na kółkach /Manu, une histoire de M.E.C./, reż. Vincent Deveux, Belgia, 54 min.
Manu i Erol, mistrzowie belgijskiej piłki nożnej na wózkach przyrzekli sobie, że doprowadzą swoją drużynę  do francuskiej I ligi. Erol zmarł. Film śledzi Manu, który   kontynuuje wyzwanie. Jest jak  kapitan, który mimo przeciwności prowadzi swój statek do portu.
13. Mój mały brat z księżyca /Mon petit frére de la lune /, reż. Frédéric Philibert, Francja, 6 min.
Mała dziewczynka próbuje zrozumieć dlaczego jej autystyczny brat nie jest taki jak inne dzieci.
14. My się po prostu kochamy /We just love each other/, reż. Izolda Czmok-Nowak,  Polska, 16 min.
„Po to jesteśmy na ziemi, żeby się starać, żeby kochać drugiego człowieka” – mówi Barbara Cień. Pani Barbara jest pogodną osobą  i pogodzoną ze swoim losem. Pod jednym dachem żyje z mamą staruszką, jej dorosły brat ma zespół Downa, a siostra od 30 lat choruje na SM.
15. Niewidzialni /Invisible/, reż. Katarzyna Gondek, Polska, 15 min.
Film opowiada historię pana Witka, który autostopem przyjechał do Poznania na warsztaty tańca dla niewidomych. Uczestników zajęć poznajemy przy ćwiczeniach ruchowych. Obserwujemy ich zmagania z trudną sztuką opanowania  kroków tanecznych oraz gdy wspólnie dowcipkują i bawią się podczas przerw.
16.  One i on /They and he/, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska, 23 min.
Pani Mariola opiekuje się wnuczkami. Rodzice dziewczynek, z których jedna jest niepełnosprawna, wyjechali. Babcia samotnie wychowująca dzieci stara się je wychować w atmosferze radości i wiary.
17. Opowiedz o swoim życiu – światło w ciemności /Tell us about your life. A light in the darkness/, reż. Masayuki Watanabe, Japonia, 29 min.
Satoshi Fukushima jest pierwszym głuchoniewidomym  w Japonii, który zdał egzamin wstępny na uniwersytet. Obecnie zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Tokio, gdzie prowadzi badania na temat tworzenia środowisk bez  barier dla osób niepełnosprawnych. Fukushima prowadzi też lekcje dla dzieci,  w czasie których  opowiada, jakie to uczucie żyć w świecie bez dźwięku i światła.
18.  Poeta i zapaśnik sumo /The poet and the sumo wrestler/, reż. Mitsuko Hashimoto,  Japonia, 34 min.
Kadr z filmu "Poeta i zapaśnik sumo"31- letni niepełnosprawny intelektualnie i fizycznie Akira Kurisu wykazuje niezwykły talent do pisania prozy i poezji. Pisze wiersze dla zapaśnika sumo Koto Kan-yu, którym jest zafascynowany.  Sympatia i empatia jest wzajemna.

 

 

19. Pułapka /I faka/, reż Marina Danezi, Grecja, 23 min.
Kadr z filmu "Pułapka"Film o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pokazuje zakłady psychiatryczne działające jak  przechowalnie ludzi i zagrożone schroniska. 34-letni Dionysis mieszka z matką. Jest  sparaliżowany i jest niepełnosprawny intelektualnie. Jego przyszłość jest niepewna: "w dzisiejszym społeczeństwie bardzo trudno się żyje. Rodzice w końcu odejdą i co wtedy będzie z nami?”

 

 

 

 

 

20. Rodzina /Družina/, reż. Rok Biček, Słowenia, 36 min.
Kadr z filmu "Rodzina"Ojciec, matka, dwóch synów i pies. Rodzice i starszy syn są niepełnosprawni intelektualnie. Dlatego głową rodziny zostaje najmłodszy, 16-letni syn. Jednak jedyne co odróżnia ich od typowej słoweńskiej rodziny jest… samochód. Film jest wnikliwą obserwacją relacji rodzinnych.

21.  Spacer z przewodnikiem /Walk with a guide/, reż. Maciej Cendrowski, Polska, 11 min.
Remigiusz jest masażystą z pasją. Jego pasją jest dźwięk. Prze¬mierzając Łódź w drodze do pracy Remigiusz przygotowuje mapę dźwiękową miasta.
22.  Tworzymy własną legendę /We create our own legend/, reż. Artur Waczko, Polska, 16 min.
Kadr z filmu "Tworzymy własną legendę"Film opowiada o powstaniu Przasnysza w XIII w., legendę o nagrodzonej gościnności i życzliwości. Książę Konrad Mazowiecki  gubi się podczas polowania i trafia do chaty młynarza Przasnycha. Gospodarze przyjmują gościa na noc, mimo że jest obcy i chętnie dzielą się z nim tym, co mają.

 

 

 

 

 

 

23. W razie spadku ciśnienia /En cas de dépressuration/, reż. Sarah Moon Howe,  Belgia, 46 min.
Kard z filmu "W razie spadku ciśnienia" Jak sobie radzić po usłyszeniu wiadomości, że urodziło się niepełnosprawne dziecko? Wszystko się wywraca do góry nogami, a plany  i marzenia w obliczu tragedii zostają nagle zniszczone. Jednak wkrótce złe emocje ustępują.

 

 

 

24.  Z Samuelem /Including Samuel/, reż. Dan Habib, USA, 58 min.
Kadr z filmu "Z Samuelem"Zanim u syna fotoreportera Dana Habiba rozpoznano dziecięce porażenie mózgowe, rzadko myślał on o integracji osób niepełnosprawnych. Teraz myśli o tym  codziennie. Film jest kroniką rodzinną ukazującą wysiłki na rzecz włączenia Samuela w nurt zwykłego życia. Bardzo osobisty film Habiba  jest również historią czterech innych rodzin opowiadających o doświadczeniach dotyczących integracji, zawiera także wywiady z młodzieżą, rodzicami i prawnikami.

 

25. Zapewnić samodzielność /Ensuring independence/, reż. Krzysztof Włostowski, Polska, 21 min.
Kadr z filmu "Zapewnić samodzielność"Rodzice niepełnosprawnych dzieci w ramach ich rehabilitacji biorą udział w pierwszym polskim program delfinoterapii. Czy ta metoda leczenia może być skuteczna?

Kategoria – filmy amatorskie

1. Could you change your lifestyle?,  reż. uczestnicy  pracowni arteterapii, pod kier. Marioli Żylińskiej-Jestadt , Olsztyn, 5’
2. Deaf life, reż. Szymon Manowski, scen. Marta Abramczyk, Warszawa, 38‘
3. Krótki film o Małgosi, reż. Agnieszka i Zosia Tucholskie, Białystok, 5’
4. Moja euforia. Wieczny Teatr . Japonia, reż. Sylwia Kargol, Głogów, 10’
5. Nasze Betlejem, reż. Bartłomiej Zbączyniak, Katowice, 8’

Film pozakonkursowy:
Solista /The Soloist/, reż. Joe Wright, Francja, USA, Wielka Brytania, 117 min.
Kadr z filmu "Solista"Utalentowany wiolonczelista Nathaniel Ayers, w czasie drugiego roku studiów na prestiżowej akademii muzycznej Juilliard School of Music, zachorował na schizofrenię i ostatecznie skończył jako bezdomny zarabiający na życie graniem na ulicach Los Angeles. Pomoc otrzymuje od dziennikarza zafascynowanego jego wirtuozerią i osobowością. Zawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń, która zupełnie odmieni ich przyszłe losy.

więcej możecie dowiedzieć się na tej stronie: http://www.integracjatyija.pl/index.php?id=1

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “2010.08.18 – popatrzcie, nasi znajomi są na liście!!!”
  1. trigo pisze:

    Mam nadzieję, że jeśli nie wszystkie (na razie nie widzę na stronie festiwalu harmonogramu, wiem tylko, że “krótki film …” będzie w piątek około 14.00) to przynajmniej większość filmów uda mi się obejrzeć. Począwszy od nr pierwszego!

  2. jarek pisze:

    Grażynko, to liczę na Twoje codzienne relacje!!!

  3. trigo pisze:

    Łatwo nie będzie. Przejrzałam grafik festiwalu. I filmy i imprezy towarzyszące. Już sobie odnotowałam pozycje, które obowiązkowo muszę zobaczyć. Sklonować się czy co?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...