Dwie przyczyny wysokiego ryzyka zapalenia płuc w zespole Downa

sierpień 7, 2023 by
Kategoria: Układ Oddechowy

Statystycznie, zapalenie płuc jest drugim najczęściej występującym problemem o istotnym poziomie ryzyka dla życia w zespole Downa. Naukowcy właśnie określili co powoduje ten fakt.

https://www.news-medical.net/news/20230802/Study-reveals-two-key-mechanisms-underlying-high-risks-from-lung-infections-in-Down-syndrome.aspx

Dwa elementy ryzyka to:

*słaba funkcja rzęsek

*nadreaktywność immunologiczna.

Jak to tłumaczą. Pierwszy problem:

“Ta wada funkcji rzęsek może zmniejszyć zdolność dróg oddechowych do usuwania śluzu i cząstek wirusowych, co może wpływać na biodynamikę górnych dróg oddechowych podczas infekcji wirusowej, potencjalnie prowadząc do niebezpiecznego gromadzenia się płynów w płucach.”

Drugi problem opisano tak:

“…po wystawieniu na działanie powszechnego szczepu wirusa grypy, komórki z potrojonymi genami wytwarzały w nadmiarze wiele cząsteczek zapalnych, w tym czynniki zaangażowane w rekrutację komórek odpornościowych do płuc. Chociaż komórki z potrojonymi genami wytwarzały taką samą liczbę cząstek wirusowych, ich reakcja immunologiczna była wyraźnie zaostrzona. „Ta nadmierna reakcja immunologiczna może być bardzo niebezpieczna podczas infekcji wirusowej płuc, prowadząc do masywnych nacieków immunologicznych, które powodują więcej szkody niż pożytku, ostatecznie upośledzając czynność płuc”.

Co to oznacza dla nas?

1.Im lepiej będziemy odciągać zalegające płyny tym lepiej i chyba to już umiemy.

2.Powinniśmy regulować stany zapalne. Witamina C jest tutaj bazą, dodatkowo resweratrol trans, EGCG, kurkuma chociażby. Jednak jak naukowcy to pokazują, powinniśmy spojrzeć na inhibitory celowane dla ścieżki związanej z genem JAK, jak to zostało wdrożone podczas COVID-19. To jednak przyszłość, choć już chwilowo działało.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...