Sport jest najlepsza rehabilitacją dla osób z ZD.

luty 14, 2020 by
Kategoria: Układ Oddechowy

We wcześniejszym wpisie dzisiejszym, opisałem kwestię większej sztywności stawu kolanowego, tytułem hipotonii mięśni. Konkludowałem, że warto chodzić po górach i brać udział w rehabilitacji “niby-poooperacyjnej” kolana. Teraz kolejna wskazówka pokazujaca potrzebę aktywności ruchowej u osób z ZD, gdyż jest to najlepsza rehabilitacja dla ich funkcjonowania.

Na tapecie mamy oddychanie i poziom poboru tlenu. Do analizy tego użyto akcelerometru, który umieszczony na nadgarstku lub na biodrze jest w stanie diagnozować poziom natlenienia całego organizmu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31880164/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyspieszeniomierz 

Analiza tych danych, pobranych przez tego typu urządzenie jest dość precyzyjna i pokazuje słabą gospodarkę i wykorzystanie tlenu w ZD. Wynika to oczywiście z nadwagi osób z ZD i braku ruchu. Urządzenie to można wykorzystać także do mierzenia wydatkowanej energii i przygotowania treningu dla dziecka.

Brak odpowiedniej saturacji, czyli ilości dostępnego tlenu, jest istotnym problemem w ZD łączony właśnie z brakiem możliwości i wydolności w zakresie ruchu fizycznego, APNEĄ, funkcjonowaniem serca i przede wszystkim pamięcią!!! Im gorsza saturacja, im mniejsza wydolność te wszystkie problemy prezentują negatywne aspekty.

https://atlasofscience.org/a-link-between-reduced-blood-oxygenation-and-failure-in-learning-and-memory-in-a-mouse-model-of-down-syndrome/

https://jcsm.aasm.org/doi/10.5664/jcsm.27541

Tego typu urządzenia są już do kupienia w Polsce nawet w postaci zegarka “górskiego”, treningowego, smart watcha. Opisane opcje w badaniu są na poziomie tych urządzeń dostępne. Najdokładniejszym i najpopularniejszym obecnie jest pulsoksymetr.

“Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. W tym celu wykorzystuje metodę pulsoksymetrii – mierzy stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal…Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr może również umożliwiać wykonanie pomiaru tętna…Prawidłowy poziom saturacji tlenem powinien wahać się w zakresie od 95 proc. do 99 proc. Zalecane jest ustawienie alarmu ostrzegającego przed niedotlenieniem na poziomie 94 proc.”

https://www.medonet.pl/zdrowie,pulsoksymetr—dzialanie-i-rodzaje,artykul,1726456.html

Zastosowanie go umożliwia personalizowanie rehabilitacji, jak i stworzenie mechanizmów zabezpieczających przed ryzykiem przetrenowania. Polecam!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...