Gdy osoba z zespołem Downa siedzi w kącie, ciemnym …i jest jej dobrze z tym nie lekceważ.

listopad 2, 2017 by
Kategoria: Oczy

Gdy napisałem pierwszy raz o zaćmie korowej wpis ten przeszedł bez echa. Nikogo to nie zdziwiło. Jednak rozmowy z Wami o rówieśnikach Jasia, Waszych dzieciach spowodowało to, że nagle wszyscy zaczęliście sprawdzać oczy.

…a zaczyna się to tak. W wieku 8-10 lat dzieci z ZD, szczególnie te u których w rodzinie zaćma korowa, ja to nazywam zaćmą na starość, wypływa szybciej ok. 60 tki, zaczynają w domu szukać miejsc albo zacienionych, albo ciemnych. Oglądają bajki w ciemności, bawią się w szarości. Jednak gdy wychodzą na dwór jasność im nie przeszkadza…ale zawsze patrzą w dół, a nie w górę.

To pierwszy sygnał niestety, że słońce, światło źle na nie działa. To pierwszy sygnał o braku elastyczności oka…i nie zawsze jest to depresja. Zaćma korowa, to mechanizm wpisany w zespół Downa i patologię choroby Alzheimera. Gdy Wasze dziecko zachowuje się tak jak to opisałem, powinniście iść do okulisty. Czytając tylko w tym momencie 2 maile dotyczące zachowania chłopca 12 letniego i 13 letniego, widzę dokładnie te same objawy zaćmy co u Jasia i nie musi to być depresja.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C4%87ma

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...