Okulistyczne choroby autoimmunologiczne w zespole Downa

wrzesień 20, 2023 by
Kategoria: Oczy

Przyznam się, że temat obserwowałem od ponad roku. Wtedy dostałem informację od mamy 20latka z ZD, że pomimo braku wad wzroku w rodzinie, to jej syn ciągle choruje na różnego rodzaju problemy okulistyczne. Przepraszam, ale często dla mnie z definicji niezrozumiałe.

Szukając odpowiedzi, ostatecznie do normalnego leczenia włączyliśmy suplementy antyzapalne stosowane w ZD. Nastąpiła poprawa. Synergistyczne działanie dało efekty, nie zawsze 100%, ale to tym bardziej mnie zastanowiło. Dużo wniósł ten artykuł medyczny: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37598261/

image

Od razu go opisałem tutaj:

https://www.zespoldowna.info/choroby-autoimmunologiczne-dotycza-tez-oczu.html

Ostatnio jednak myśląc nad tematem poprawy funkcjonowania chłopaka wróciłem do tego artykułu:

https://www.zespoldowna.info/choroby-autoimmunologiczne-w-zespole-downa-to-nie-tylko-mthfr-ale-przede-wszystkim-polimorfizm-genu-aire.html

Kluczową konkluzją wydawało się to zdanie:

NISKI POZIOM EKSPRESJI GENU AIRE W ZESPOLE DOWNA, ALE JEGO POTROJENIE, POWODUJE UTRATĘ ZDOLNOŚCI DO ODPOWIEDNIEJ REAKCJI IMMUNOLOGICZNEJ W WYNIKU BŁĘDU W TOLERANCJI CENTRALNEJ.

Jak czytamy powyższy raport medyczny zgadzają się tutaj powyższe kwestie:

“W ZD opisano częściowy niedobór genu AIRE na chromosomie 21. Podobieństwa w obrazie zapalenia błony naczyniowej oka w tej grupie pacjentów, znana predyspozycja do chorób autoimmunologicznych w ZD, uznany związek ZD i niedoboru AIRE, zgłaszane wykrywanie przeciwciał przeciwko siatkówce u pacjentów z ZD w ogóle oraz obecność przeciwciał przeciw siatkówce AAbs u trzech pacjentów z naszej serii potwierdza związek przyczynowy między ZD a autoimmunologiczną chorobą oczu.”

To trudne zdanie mówi wprost: AIRE poprzez potrojenie jest problemem, choć jest mało aktywny. Zatem leczenie/korygowanie jego aktywności musi łączyć się z bilansowaniem i redukcją stanów zapalnych. Suple, które wpłynęły na poprawę stanu osoby z ZD to resweratrol trans i kurkuma longvida podawane łącznie z DHA. Dodatkowo zwiększyliśmy dawkę dzienną witaminy D3 z K2 i utrzymywaliśmy stale poziom 25(oh) powyżej 60 ng/dl. Przy tym patrzyliśmy na homocysteinę i próbowaliśmy ją regulować.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9317487/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566902/

W efekcie te wszystkie działania dały efekt wyraźnego spowolnienia rozwoju chorób, by ostatecznie dojść do stanu że przez miesiąc nie mieliśmy żadnego problemu ocznego. Dlaczego o tym piszę? Cóż wczoraj zgłosiła się druga osoba z podobnym problemem i będziemy powtarzać to samo podejście. Mam nadzieję, że z sukcesem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...