Jeszcze o trzecim migdałku

styczeń 9, 2011 by
Kategoria: Słuch

Zainteresowanie tematem jest dużo, stąd proponuję popatrzeć na ta stronę: http://www.abc-med.info/Migdalek.htm

Znajdziecie tam więcej informacji na temat migdałka, niż jak do tej pory pisałem.

Trochę bazowych informacji z tej strony:

Trzeci migdałek czyli migdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. U małych dzieci, najczęściej pomiędzy 3 a 7 rokiem życia może on jednak czasami ulegać nadmiernemu powiększeniu (tzw. przerost trzeciego migdałka) co z reguły łączy się z występowaniem różnych niepokojących objawów, dolegliwości i stanów chorobowych.

Migdałek gardłowy znajduje się w tzw. nosowej części gardła. Gdybyśmy polecili dziecku otwarcie ust, to patrząc na wprost widzimy tylną ścianę gardła, a na górze podniebienie z charakterystycznym języczkiem. W przeciwieństwie do migdałków podniebiennych (bocznych) migdałek gardłowy jest normalnie niewidoczny, gdyż znajduje się właśnie za podniebieniem miękkim.

Dzieci z przerostem migdałka mają często zatkany nos (powiększony migdałek blokuje go od tyłu jak korek), a w nocy mogą chrapać. Migdałek rosnąc na boki zamyka naturalne połączenie między gardłem a uszami, tzw. trąbki słuchowe, przez co dzieci mogą gorzej słyszeć, a w uszach może gromadzić się płyn (powstają tzw. wysiękowe zapalenia uszu). Przerostowi trzeciego migdałka często towarzyszy przerost migdałków bocznych co powoduje problemy w przełykaniu a nawet w oddychaniu. Migdałki często ulegają przewlekłemu stanowi zapalnemu, przez co u dzieci takich występują nawrotowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu. Niebezpieczna jest szczególnie ta ostatnia sytuacja, gdyż prowadzić może nawet do trwałego upośledzenia słuchu.”

image

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...