Słuch w zespole Downa

sierpień 2, 2010 by
Kategoria: Słuch

Tak jak obiecałem, wciąż odrabiamy zaległości! Dzisiaj o słuchu. Zanim jednak o tym napiszę, pamiętajcie, że zawsze należy konsultować kwestie zdrowotne z lekarzem, który jest do tego przygotowany.

Odpowiedzi na Wasze pytania:

1.Czy wszystkie dzieci z ZD mają utratę słuchu?

Powszechnie się uważa, że co drugie dziecko z ZD ma problemy ze słuchem, jednakże nie ustalono jednoznacznie statystyki w tej kwestii. Co jest ważne, zmiany patologiczne mają miejsce w ciągu CAŁEGO ŻYCIA osoby z ZD i należy być szczególnie uczulonym na tym punkcie.

2.Jak poważna może być utrata słuchu u osób z ZD?

Na tak postawione pytanie odpowiem tak: wszystko zależy od zmian patologicznych całego układu. Tak jak to słucham Wam, to widzę że wszyscy mamy problemy z “płynami” w uszach ze względu na przewężenia. W zależności od leczenia, tudzież reakcji rodziców na problem, poziom utraty słuchu jest całkowicie zróżnicowany bez jakichkolwiek przedziałów.

3.Jak utrata słuchu wpływa na funkcjonowanie dziecka z ZD?

Oczywiście, utrata słuchu w wyniku chorób, infekcji wynikających ze zmiany anatomicznej układu słuchu wpływa na dziecko i to znacznie. Jednakże w Polsce mamy klinikę profesora Henryka Skarżyńskiego KAJETANY, która w sposób zdecydowany potrafi usprawnić słuch naszych dzieci :).

Bez działań medycznych korygujących problem, utrata słuchu u dziecka może spowodować pogłębienie się deficytów poznawczych, zmianę zachowań i brak reakcji na bodźce zewnętrzne, które dynamizuj rozwój dziecka.

U dorosłych, utrata słuchu często jest NIE DIAGNOZOWANA! Uważa, się że zmiany dorosłych w ich zachowaniu maja podłoże alzheimerowskie. Mało kto spodziewa się, że osoba w wieku 20-30 a nawet 40 lat może nagle, bez jakiejś szczególnej przyczyny utracić słuch całościowo lub częściowo.

Tak samo u małych dzieci często “niezdiganozowany słuch” prowadzi do błędnych orzeczeń nawet w kierunku autyzmu. Karen z Wielkiej Brytani napisała, że:”…co 3 “brytyjski autysta z ZD’” po prostu nie słyszał!!!”.

4.Jak zdiagnozować problemy ze słuchem?

Po pierwsze: utrata słuchu u dzieci z ZD, wynika ze zmian anatomicznych narządu słuchu, stąd zaraz po narodzinach konieczne są badania przesiewowe, a następnie badania metodę Bera.

Po drugie: w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o brak reakcji dziecka na polecenia idziemy do laryngologa z prośbą o badania słuchu i tu stosuje się najczęściej tympanometrię.

5.Jakie problemy występują ze słuchem u osób z ZD?

Niemowlaki.

Całkowita utrata słuchu na tym etapie życia dziecka, może wiązać się z nieprawidłowym przewodnictwem (głuchota typu przewodzeniowego), zaburzeniem przewodnictwa czuciowo-nerwowego (głuchota typu odbiorczego).

Dziecko

W kolejnych latach kluczowym problemem jest wada trzewioczaszki i nieprawidłowy przebieg trąbki słuchowej, które są przyczyną zwiększenia zachorowalności na zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła oraz zatok przynosowych.

6.Czy możliwe są długoterminowe utraty słuchu?

Nawet pomimo bardzo uważnej opieki nad dzieckiem z ZD, zawsze ma miejsce utrata słuchu, w jakiejś części i jest to zawsze związane z uchem środkowym. Taki stan może trwać długoterminowo nawet przez kilka lat, by albo prowadzić do całkowitej utraty słuchu lub nagle bez przyczyn wycofać się.Jest to związane ze stanem ucha środkowego i błony śluzowej, jej nieżytu i permanentnego stanu zapalnego.

7.Co to znaczy “mieszane” utraty słuchu u dziecka z ZD?

Bardzo często pada takie określenie u lekarza laryngologa. Co ono oznacza? Utrata słuchu w ten sposób określona wiąże się z utratą słuchu wynikającą z problemów z uchem wewnętrznym jak i z uchem środkowym. Wpływa to na komunikację w sposób znaczący. Konieczny wtedy jest zabieg operacyjny i w niektórych wypadkach nawet implant.

Komentarze

1 Komentarz do “Słuch w zespole Downa”
  1. Tato Kuby pisze:

    Wczoraj wróciliśmy z MCSiM w Kajetanach. To nasza kolejna wizyta Kuba jest pod opieką tego osrodka od 10 lat, wcześniej Instytutu Patologii i Fizjologii Słuchu w Warszawie. Tym razam odbył zabieg w narkozie, uśpienie syna wykorzystano też do przeprowadzenia badania słuchu, kontroli kiedyś zoperowanych migdałków.
    Jesteśmy bardzo zadowoleni z pomocy jaką uzyskaliśmy w Centrum , oprócz tego, że Kuba lepiej słyszy, nastąpił rozwój jego mowy, natomiast po operacji migdałków zapomnieliśmy o infekcjach.
    Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś bardziej szczegółowo proszę o kntakt e-mailowy poprzez Jarka.
    Marek

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...