Laryngolog czyli konieczna okresowa tympanometria!

styczeń 7, 2011 by
Kategoria: Słuch

Dzieci z zespołem Downa chorują w wieku 16-48 miesięcy szczególnie często na różnego rodzaju przeziębienia, choroby górnych dróg oddechowych, zatok i uszu. Nie wydaje się by było to jakieś szczególnie wysokie nasilenie tych chorób w stosunku do innych dzieci. Każdorazowo są to przypadki indywidualne bez względu na to czy dziecko ma ZD czy też nie. Jest to kwestia indywidualnej odporności, ale…

…dzieci z ZD mają “specyficzną architekturę” ucha, nosa, kanalików łzowych. Co to oznacza? Po pierwsze kanaliki łzowe są krótsze. Po drugie migdałek ten trzeci, który w kolejnych “ednoskopiach” jest bez zmian, prawie zawsze zatyka, przytyka przestrzeń “do oddychania”, do połykania, do słyszenia”. Kolejne choroby powodujące infekcje MOGĄ upośledzać wszystkie organy “biorące udział” w tej infekcji.

Na pierwszym miejscu są to uszy!!!

Jak obserwowałem budowę ucha Jasia uderzyło mnie to, że jest ono mocno poskręcane i totalnie “zabrudzone” woskowiną, której z zewnątrz po prostu nie widać. Biorąc te “poskręcanie” z góry można założyć, że efektem infekcji będzie płyn znajdujący się w tych “poskręcanych” przestrzeniach. Gdy jego nie da się usunąć w sposób naturalny, a rodzice nie wiedzą o tym, że ten płyn tam się odkłada, to efekt jest łatwy do przewidzenia: NIEDOSŁUCH LUB UTRATA SŁUCHU!

WNIOSKI:

RÓBCIE OKRESOWO TYMPANOMETRIĘ, szczególnie po chorobach, gdy występują obfite katary. Wskazuje ono, czy dziecko  po prostu słyszy. Badanie w bardzo drogich prywatnych ośrodkach rzadko kiedy kosztuje więcej niż 40 pln, co oznacza że jest jednym z tańszych badań medycznych.

W momencie gdy tympanometria jest płaska, czyli zła konieczna jest endoskopia wskazująca na przyczynę i wskazanie do ewentualnego zabiegu czyszczenia lub drenażu ucha oraz wycięcia migdałka tego trzeciego.

Kiedy robić okresową tympanometrię, gdy dziecko nie choruje? Najlepsze okresy to październik/listopad oraz marzec/kwiecień czyli okresy o dużej wilgotności oraz o dużej liczbie występujących bakterii, które powodują infekcje. Robienie tympanometrii w okresie letnim jest często “złudne”, gdyż w sposób naturalny uszy w tym okresie “lepiej funkcjonują”.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...