Jutro Dzień Niebieski!

Kwiecień 1, 2019 by
Kategoria: U przyjaciół

Dostaję z całego Świata informacje o niebieskim dniu dla autyzmu World Autism Awarness Day, który będzie jutro. Co mnie cieszy to fakt, że główne hasło w tym roku związane jest z diagnozą i leczeniem autyzmu…jak najszybszym.

Od Thomasa dostałem ten link z wpisem: “…w Ameryce zmienia się. Wszyscy chcą leczyć autyzm jak najwcześniej bo daje to efekty, które pomagają dzieciom i ich rodzicom.”

https://newyork.cbslocal.com/2019/03/31/world-autism-awareness-day-this-week/

image

…a dopiero potem o akceptacji. Jak w tym autyzmie wszystko jest inne niż w ZD.

Co mnie cieszy. W Polsce pojawiają się już artykuły, które prostują definicję autyzmu. Tak jak to pisałem ponad 10 lat temu, autyzm w końcu zaczyna być uznany za zespół cech definiujący stan emocji, system zachowań…cechy. Autyzm NIE JEST CHOROBĄ i to powoli trafia do wszystkich.

https://kobieta.onet.pl/autyzm-to-nie-choroba-co-warto-wiedziec-infografika/vp9w376

image

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168789,24594944,zrozumiec-autyzm-czyli-kim-sa-osoby-nieneurotypowe.html

image

To co warto odmitologizować jeszcze: autyzm nie bierze się znikąd.

Autyzm jest elementem towarzyszącym wielu przyczynom dotykającym nasz genom, mikrobiotę, stan zapalny, braki i nierównowagę mikroelementów, wynikający z pewnych nadwrażliwości, zanieczyszczenia środowiska…dlatego autyzm jest zawsze spersonalizowany, typowy dla danej osoby. Szufladkowanie go w grupy opisowe jest pułapką potrzebną dla systemu zdrowia…znów by “zamknąć”. Nie oznacza to, że jak go zaszufladkujemy to go uleczymy.

No właśnie. W krajach anglosaskich autyzm jest obecnie pandemią. W Walii, w Szkocji przyrost przypadków ze zdiagnozowanym autyzmem w ciągu ostatnich 3 lat przekroczył 100%. W Wielkiej Brytanii, która pod względem medycznym jest na końcu Europy powstają centra badawcze zajmujące się autyzmem, tak jak to w Walii.

https://sites.cardiff.ac.uk/warc/

Na świecie rośnie liczba definiowanych przypadków autyzmu. W USA już co 40 dziecko ma cechy autyzmu. W Wielkiej Brytanii statystyka także dochodzi do tych poziomów. W Polsce  lepiej ogólnie powiedzieć, że to jest już duży, pandemiczny obraz…bo może się okazać, że jesteśmy na tym samym etapie co Wielka Brytania.

http://www.zespoldowna.info/w-usa-autyzm-juz-co-u-40-dziecka.html

Autyzm jest problemem dla wszystkich. Niedostosowane społecznie jednostki nie mogą funkcjonować poza obszarem lokalnych społęczności, ale są dla nich problemem. Nie leczeni autyści trafiają do szkół integracyjnych…w których zaczynają stanowić dominującą grupę, a liczba ich się zwiększa, tak  że w niektórych szkołach liczba dzieci z autyzmem jest większa niż dzieci bez autyzmu. Nie można od tego uciekać, ale należy rozwiązywać….ale tutaj polskie państwo zachowuje się tak samo jak w ZD. Nie jest to priorytet. Ci ludzie nie głosują.

http://www.zespoldowna.info/mapa-genow-odpowiedzialnych-za-autyzm.html

http://www.zespoldowna.info/gdy-geny-zle-dzialaja-podaje-sie-leki-modyfikujace-ich-dzialanienie-jest-to-science-fiction-tylko-rzeczywistosc-w-autyzmie.html

http://www.zespoldowna.info/czy-jeden-szczep-bakterii-moze-przyniesc-istotna-poprawe-w-autyzmie.html

http://www.zespoldowna.info/deficyt-cynku-w-ciazy-jest-zagrozeniem-dla-dziecka-moze-byc-powodem-autyzmu.html

http://www.zespoldowna.info/metylacja-witamina-d3-receptory-vdr-w-autyzmie.html

Od Magdy na Dzień Autyzmu dostałem tą historię za co bardzo dziękuję.

https://www.bbc.com/news/uk-wales-47640412?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/cwlw3xz045jt/autism&link_location=live-reporting-story

image

Jest to historia 37 letniego autysty, dla którego góry są najlepszą terapią. Jest to też historia niesamowitego poświęcenia jego rodziny, która zdecydowała się żyć dla niego. Jego brat Mikey i siostra Charlotte zastąpili ich rodziców w opiece nad bratem, który spokój znajduje jedynie w górach w Parku Snowdonia z najwyższym, ulubionym przez ich brata szczytem Snowdon o wysokości 1 085 m npm.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Snowdon

Jest tam nie do zatrzymania….

image

…a mi z całego artykułu zostały w głowie dwa zdania. To pierwsze: góry zahamowały jego agresję. U nas jest tak samo.

To drugie siostry Spencera:

„Więc Simon i ja postanowiliśmy nie mieć dzieci. Więc przyszłość Spencera jest taka, że zostanie ze mną i Simonem – i zestarzejemy się razem”.

…jest to poświęcenie godne bohaterstwa, którego nikt nie może od nikogo wymagać.

W ZD co 4 osoba ma diagnozowalne cechy autystyczne. Z mojej perspektywy zaburzenia społeczne, które wpisują się w definicję autyzmu ma prawie każde dziecko z ZD. Najlepszą terapią jest młodsze rodzeństwo, które empirycznie nauczy, dziecko z ZD i cechami autyzmu, bycia wśród ludzi. Kolejną najlepszą terapią jest edukacja integracyjna.

Dla wielu dzieci autyzm jest efektem wtórnym dla ich podstawowego zaburzenia. Te leczone po odpowiedniej diagnozie, może być wyleczone. W efekcie autyzm zanika…jest możliwy do wyleczenia. Warto o tym wiedzieć.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...