Deficyt cynku w ciąży jest zagrożeniem dla dziecka, może być powodem autyzmu.

listopad 14, 2018 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Pracowałem nad tym raportem w wersji oryginalnej od 3 tygodni. Rola cynku w autyzmie znana jest od 2012 roku, więc bardzo czekałem na ostateczne wyniki kilku badań klinicznych. Gdy w końcu się pojawiły ucieszyłem się, że będą odpowiednie wskazania co do odpowiednich dawek cynku podczas ciąży.

Jest to związane oczywiście z metylacją, gdzie geny cynkozależne takie jak MTR, czy BHMT mogą determinować o wadach rozwojowych dziecka jeżeli będą po prostu źle funkcjonować. Jest to też związane z polimorfizmami, mutacjami genów typowo autystycznych jak SHANK3, CDH8, BDNF.

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/autyzm-moze-miec-zwiazek-z-niedoborem-cynku/f24h3g0

http://www.pnas.org/content/111/42/E4468

I tutaj niespodzianka. Nie zdążyłem nawet opracować raportu a tutaj onet mi pomógł i wyręczył dobrym przedstawieniem tego tematu w sposób ogólny…a ja w tym tygodniu jeszcze uzupełnię to o informacje szczegółowe. Polecam.

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/autyzm-moze-miec-zwiazek-z-niedoborem-cynku/f24h3g0

Kluczowe zdanie tego raportu: ”…cynk kształtuje rozwój synaps za pośrednictwem białek Shank. To sugeruje, że niedobór cynku we wczesnej fazie rozwoju może przyczynić się do autyzmu poprzez zaburzenie dojrzewania synaps i tworzenie obwodów neuronalnych.”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...