Kurkuma, jej korzyści w zespole Downa

luty 14, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Dzisiaj Teresa pisze o kurkumie i jej niesamowitych cechach. Analizuje jej zdolności neurogenezy, przeciwzapalną i antyoksydacyjną. Opisuje także jej efektywność w “walce” z amyloidem.

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujące linki:

http://www.zespoldowna.info/prozac-wedlug-changing-minds-foundation-czyli-o-neurogenezie-cz-4/

http://www.zespoldowna.info/plastycznosc-i-regeneracja-ukladu-nerwowego/

http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

http://www.zespoldowna.info/kurkuma-co-wiemy.html

Autor: Teresa Cody

Wpis numer:4             Data: 11 listopad 2009

image_thumb10_thumb_thumb

W końcu miałam szansę zbadać kurkumę i jestem bardzo mocno zaskoczona. Ma kilka właściwości podobnych do prozaca, choć nawet może ma troszeczkę więcej. Opis pewnego badania, które znalazłam szukając danych o kurkumie, wykorzystuje coś co nazywa się: “nieprzewidywalnym modelem stresu”. Występuje on wtedy, gdy badacze stresują myszy w sposób przypadkowy, losowy i nieprzewidywalny. Ten model wydaje się być najbardziej stresogennym, tak oni uważają. Gdy stres jest stały lub przewidywalny nie stanowi problemu dla ciała czy mózgu.

Kurkuma z pewnością zwiększa neurogenezę poprzez wzrost serotoniny i czynnika troficznego BDNF. Jednakże robi też coś więcej, co jak myślę jest jeszcze większym wsparciem dla osób z ZD. Kurkuma jest substancją przeciwzapalną i antyoksydantem, ale to nie była najbardziej intrygująca część tych doświadczeń, gdyż wiele ziół i witamin spełnia te same funkcje.

Najbardziej intrygującą częścią  jest idea określająca kurkumę jako strukturalnie zdolną do wiązania złogów amyloidowych i przeciwdziała ich łączeniu. Jak to wygląda: kurkuma przykleja się do złogów amyloidowych i rozprasza grupę amyloidu sklejoną razem. Ta grupa jest “śmieciem”, który zatyka mózg i wstrzymuje jego pracę.

ZD ma potrojoną kopię genu APP, odpowiedzialnego za wytwarzanie proteiny amyloid beta. Ten gen towarzyszy chorobie Alzheimera, gdzie mózg dotknięty nią jest pełen złogów i  splotów, co potwierdziły ostatnie liczne badania.

Wadą kurkumy jest to, że nie przekracza bariery KREW-MÓZG efektywnie. Ale jest jeden mały wyjątek: Longvida Curcumin. Ma ona jedno intrygujące rozwiązanie: ŁĄCZY KURKUMĘ Z LECYTYNĄ.

Co to oznacza? Lecytyna jest fosfatydylocholiną (http://pl.wikipedia.org/wiki/Lecytyna) tłuszczem, który z łatwością przekracza barierę KREW-MÓZG, stąd LONGVIDA dzięki lecytynie przekracza barierę KREW-MÓZG. CZYŻ NIE JEST TO WSPANIAŁE!!!!

UWAŻAM, ŻE KURKUMA JEST FANTASTYCZNYM DODATKIEM DLA MÓZGU OSOBY Z ZD!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...