Magia ogrodów czyli o terapeutycznej funkcji ogrodów. Irena Borecka

luty 1, 2011 by
Kategoria: książki popularno-naukowe

Co raz większe znaczenie w terapii różnego rodzaju mają ogrody. Książka Ireny Boreckiej wychodzi naprzeciw temu zainteresowaniu, stąd warta jest polecenia.

image

Autor: Irena Borecka

ISBN: 978-83-7587-034-3

Dane techniczne: Wydanie I, Kraków 2010, Format B5, Objętość 122 stron, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

Niniejsze opracowanie prezentuje autorski program terapeutyczny, zatytułowany  W tajemniczych ogrodach. Celem programu jest umożliwienie młodym, niepełnosprawnym ludziom kontaktu z literaturą młodzieżową i wybranymi dziełami plastycznymi, których motywem przewodnim jest ogród. Inspiracją do zajęć terapeutycznych były: ogrody z utworu Marii Borowej Ogrody  i ogród z utworu Frances Hodgson Burnett  Tajemniczy ogród.

Aby wzmocnić terapeutyczne oddziaływanie wybranych dzieł literackich i plastycznych, większość zajęć warto zrealizować w naturalnym środowisku ogrodu, parku, lasu… Program został oparty na założeniu, że odpowiednio dobrany zestaw lektur i zastosowanie technik biblioterapeutycznych i arteterapeutycznych mogą być formą wspierania aktywności intelektualnej osób niepełnosprawnych, przyczyniającą się do kształtowania podmiotowego stylu ich funkcjonowania. Założono również, że archetypowa wartość ogrodu i jego symbolika oraz działania plastyczne i tworzenie własnych utworów literackich mają pozytywny wpływ na psychikę i pozwolą osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny. Efekt terapeutyczny zaproponowanego programu to takie oddziaływanie sztuki na tworzącego, które pomoże mu odzyskać wewnętrzną, psychiczną harmonię, przyczyni się do odnalezienia właściwego miejsca w życiu i do akceptacji siebie jako osoby nie w pełni sprawnej fizycznie.

źródło: Wydawnictwo IMPULS

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...