Prozac dla każdego!

kwiecień 4, 2011 by
Kategoria: Blog Teresy Cody

Teresa MNIE PRZEKONAŁA! Tak przekonała do użycia Prozacu, chyba najwyższy czas.

Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujący link:

http://www.zespoldowna.info/prozac-wedlug-changing-minds-foundation-czyli-o-neurogenezie-cz-4.html

Autor: Teresa Cody

Wpis numer: 22            Data: 9 wrzesień 2010

Tytuł: Prozac dla każdego!

image_thumb10_thumb_thumb_thumb_thum[1]_thumb

W kolejnych badaniach z czerwca 2010 otrzymujemy informację potwierdzającą sensowność używania Prozacu w ZD. Ta publikacja nie tyle wspomaga taką postawę, co wskazuje, że Prozac powinien być podawany wcześniej, prawdopodobnie od urodzenia. Kto wie, czy nie w układzie prenatalnym.

Cel tych badań skupiał się na weryfikacji tezy: czy wczesna farmakoterapia poprawi neurogenezę i funkcje poznawcze. Zgadnijcie wynik? POPRAWIA.

Neurogeneza w istocie jest tym, co “widać” w tym słowie: NARODZINY NOWYCH NERWÓW LUB NEURONÓW.

Obecnie jest także znany fakt, że ZDOLNOŚĆ DO ROZWOJU NOWYCH NERWÓW istnieje w trakcie całego życia. 

Dawno temu sądzono, że ssaki takie jak ludzie, nie posiadają zdolności do odtwarzania i rozwoju nowych neuronów. W rzeczywistości utrata zdolności do stymulowania wzrostu komórek nerwowych jest tym, co prowadzi do depresji  innych neurodegeneracyjnych zmian. Ale w końcu badacze na całym świecie zmienili zdanie i człowiek ma zdolność do odtwarzania i tworzenia nowych komórek.

Prozac jest na rynku od 30 lat. Ponad 55 milionów recept zostało wypisanych na ten lek. Gdyby miało straszne skutki uboczne wszyscy wiedzieliby o tym. Najczęstszym notowanym skutkiem ubocznym jest podrażnienie żołądka. Ja zawsze mam taką reakcję, gdy najem się jedzenia meksykańskiego.

Nie chcę przekonywać do leku, jak go używać, gdyż teraz chcę rozważyć moje wątpliwości nad opcją degeneracji versus regeneracji, choć z góry wiem, że WYBIERAM REGENERACJĘ!.

Popatrzmy na badanie dotyczące pamięci i procesu nauczania w ZD na bazie modelu z ZD. Ta mysz zachowywała się tak jak typowa mysz w testach pamięciowych.

“Zwierzęta te (myszy) były testowane na strach kontekstowy, czyli na zadanie wykorzystujące pamięć zależną od hipokampa.  Wynik prezentował fakt całkowitego odzyskania zdolności do pamiętania. Oznacza to, że wczesna farmakoterapia lekami wykorzystywanymi przez ludzi może poprawić neurogenezę oraz niewłaściwe zachowanie w modelu myszy z ZD.”

Pełny abstrakt znajdziecie tutaj :

 "Early Pharmacotherapy Restores Neurogenesis and Cognitive Performance in the Ts65Dn Mouse Model for Down Syndrome"

Jest to rzecz, dzięki której powinniśmy skakać w górę i w dół bo przecież można ODTWARZAĆ ZDOLNOŚCI POZNAWCZE!

Komentarze

Liczba komentarzy: 11 do “Prozac dla każdego!”
 1. Ela pisze:

  Jarek, Czy wiadomo jakie powinno być dawkowanie Prozak-u w zależności od wieku u dzieci z ZD?

 2. jarek pisze:

  Teresa i CMF od już kilku lat stosują procedurę, która została opisana przeze mnie tutaj: http://www.zespoldowna.info/suplementy-podawanie-2.html

 3. Simering pisze:

  Jarku,

  Czy już zacząłeś podawać Prozac?

  Jak jest z dostępnością w PL?

  Pozdrawiam,

 4. goska pisze:

  Witam , ja zaczełam podawać fluoksetynę mojemu synkowi ( 10 lat)
  Opowiedziałam p.psychiatrze , która prowadzi dziecko o wynikach badań tu opisywanych i ona przepisała :-)

 5. jarek pisze:

  Nasz pediatra Agnieszka też otrzymała dane. Po kilku dniach dostąłem informację, że należy spróbować.

 6. Aga Smoleń pisze:

  fajne Wam, bo nasza pediatra powiedziała, że ona nam tego leku sama nigdy nie przepisze, chyba,że przyniosę jej zalecenie neurologa lub neuropsychiatry :(

 7. jarek pisze:

  Aga są pewne tematy, które dzięki takim wpisom jak Twój, wychodzą na światło dzienne i trzeba się nad nimi zastanowić za co dziękuję….ale po kolei.
  1.Ani Prozac, ani fluoksetyna nie mają rejestracji jako lek dla zespołu Downa na NEUROGENEZĘ, przez co żaden lekarz NIE MA PRAWA GO PRZYPISAĆ, bo za to jest odpowiedzialność karna.
  2.Ma rejestrację jako lek dla dzieci od 8 roku życia do zastosowania w chorobach neurodegeneracyjnych i osoby mające dzieci w tym wieku lub nawet 6-7 letnie mogą uzyskać lek w tym kierunku. Wspomagającym faktem jest rejestracja amerykańska mowiąca o podawaniu dzieciom Prozacu od 6 roku życia oraz to że autystom i schizofrenikom podaje się ten lek na pewne natręctwa i ich stany lękowe poniżej tego wieku, bo lek jest w tym wypadku skuteczny.
  3.Czy można dzisiaj jednak podać wcześniej ten lek? Jest sposób:
  -lekarz przypisuje lek na wskazanie istniejące w opisie rejestracyjnym leku czyli np. zespół obsesyjno-kompulsywny, który u blisko 80% pacjentów z ZD istnieje
  -pozwala to na obniżenie wieku poniżej 8 lat ale wtedy lekarz musi wziąść pełną odpowiedzialność za podanie leku
  -gdy odmówi, to w karcie pacjenta możesz napisać oświadczenie o przyjęciu pełnej odpowiedzialności za podanie leku i wtedy może go przepisać.
  4.Oznacza to w istocie, że czas najwyższy na rozmowy z producentem o dookreśleniu rejestrowym użycia leku, co może spowodować jego podawanie poniżej 8 roku zycia…i tym się zajmę.

  • Ela pisze:

   Jarek,

   Zmiana wskazań/ dodanie wskazań, lub obniżenie wieku podawania danego leku, wymaga uruchomienia procedury zmian porejestracyjnych, przedstawienia raportów ekspertów przygotowanych na podstawie badań co wiąże się z dużymi kosztami dla firmy (wymagania w przypadku dzieci są bardzo rygorystyczne). Warto rozmawiać z firmami, należy się jednak liczyć się z tym, że jeżeli nawet uda się coś osiągnąć, to może potrwać nawet kilka lat.

 8. goska pisze:

  P.psychiatra też własnie na to zwróciła uwagę , że jest to lek na natręctwa , które dokuczają mojemu dziecku .

  Jest jeszcze jeden sposób …. aby lekarz nie miał problemów formalnych ,
  przyjąć ten lek oficjalnie na siebie ;-)

 9. jarek pisze:

  Elu, jestem po rozmowie z firmami farmacetycznymi. Żadna nie jest zainteresowana zmianą rejestracji leku, więc nie ma co czekać na cud, bo on się nie wydarzy tylko zastosować podejście jakie wskazałem powyżej.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...