21 chromosom będący w nadekspresji usunięty został z komórki typowej dla zespołu Downa, czyli co piszą inni

listopad 16, 2012 by
Kategoria: Zespół Downa

Tak jak obiecałem postaram się przeglądnąć dla Was większość maili, która spłynęła do mnie w kontekście tego wydarzenia. Może uda mi się znaleźć odpowiedzi na pytania, które nas wszystkich nurtują, choć to co Ala przesłała w komentarzu do głównego artykułu uważam, za bardzo dobre http://www.zespoldowna.info/21-chromosom-bedacy-w-nadekspresji-usuniety-zostal-z-komorki-typowej-dla-zespolu-downa.html

a wszystko zaczęło się od takiej informacji: https://www.cell.com/cell-stem-cell/abstract/S1934-5909(12)00482-1?script=true

Myślę, że najlepsza i najpełniejsza wersja artykułu do przeczytania jest tutaj: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121109091202.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily+%28ScienceDaily%3A+Latest+Science+News%29

 

1.http://bigthink.com/ideafeed/scientists-remove-extra-chromosome-from-down-syndrome-line

Co wychwyciłem z tego wpisu tutaj to taki drobny cytat: "Researcher could [also] contrast, for example, how the two cell lines formed brain nerve cells, to learn the effects of trisomy 21 on neuron development, which might offer insights into the lifelong cognitive impairments and adulthood mental decline of Down syndrome."

Czyli badacze będą mogli skontrastować, zestawić i porównać jak dwie odmienne linie komórek, jedną z trisomią a drugą bez, tworzące komórki nerwowe w mózgu, aby nauczyć się jaki wpływ wywiera trisomia 21 na rozwój neuronów, co z kolei może dać informacje o uszkodzeniach funkcji poznawczych i wycofaniu się dorosłych osób z ZD.

2.http://keepingupwithds.blogspot.com/2012/11/research-report-extra-chromosome-21.html

"We are certainly not proposing that the method we describe would lead to a treatment for Down syndrome," Russell said. "What we are looking at is the possibility that medical scientists could create cell therapies for some of the blood-forming disorders that (can) accompany Down syndrome."

W tym wpisie zwrócono uwagę na fakt, że nie jest to propozycja terapii leczniczej na “ZESPÓŁ DOWNA” a w kierunku leczenia pewnych chorób towarzyszących ZD jak np. leukemia.

3.http://www.sciencecodex.com/extra_chromosome_21_removed_from_down_syndrome_cell_line-101751 tutaj znajdziecie zdjęcia twórców metody.

4.http://hfboards.hockeysfuture.com/showthread.php?t=1281577 na tym studenckim blogu znalazłem jedno celne zdanie moderatora: “The trisomy (extra 21st chromosome) leads to largely irreversible effects during development of the fetus, so this isn’t a possibility once a child with Down Syndrome is born. I think if you were talking about a "cure" for Down Syndrome that would remove the trisomy so that all cells would follow suit, it would have to target the totipotent or possibly multipotent cells at the very beginning of development.”

Mówi ono, że należy wziąć pod uwagę, że trisomia powoduje NIEODWRACALNE efekty podczas rozwoju dziecka od płodu. W momencie rozwoju tej metody do poziomu terapii, byłoby niezwykle trudno “naprawić” wszystkie komórki. W innej wypowiedzi znajdujemy ciekawą hipotezę, że być może nie należy leczyć w ten sposób “cały ZD” ale może jeden organ, co mogłoby spowodować istotne zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu.

5.http://ghr.nlm.nih.gov/chromosome/21 wchodząc na artykuł doczytałem się, jakie inne problemy zlokalizowane są na 21 chromosomie tutaj:

http://ghr.nlm.nih.gov/chromosome/21/show/Conditions

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...