Gen IL-6 to nie tylko gen stanu zapalnego, ale także depresji! Leczenie depresji w zespole Downa powinno zacząć się od stymulacji tej cytokiny!

grudzień 16, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Gen IL-6 jest typowym genem odpowiedzialnym za reakcję immunologiczną i tak jak to pisałem wielokrotnie występuje u dzieci z zespołem Downa częściej niż polimorfizm MTHFR. Czytacie te informacje, wiem i to widzę, ale wciąż nie rozumiecie jak może “rakowa” cytokina wpływać na depresję i nastrój.

Interleukina 6 (IL-6) stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej wielokierunkowo działających cytokin. Jest wydzielana głównie przez monocyty i makrofagi pod wpływem Interleukiny 1 i innych cytokin prozapalnych. Z jednej strony silnie pobudza procesy zapalne, ale także uczestniczy w zwrotnym hamowaniu wytwarzania TNF.

Spośród wielu różnych właściwości IL-6, najważniejsze to:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Interleukina_6

Jak popatrzycie na proces metylacji to IL-6 tytułem swojej aktywności ma przemożny wpływ na jej wielkość i jakość, gdyż ma zdolność hamowania aktywności genu MAT 1, przez co obniża poziom produkcji S-adenozylometioniny. Mechanizm działania cytokiny IL-6 powoduje, że zawsze rozważana jest jako cel terapeutyczny w wielu chorobach autoimmunologicznych, bardzo często współwystępujacych w zespole Downa, takich jak:

-młodzieńcze zapalenie stawów http://rheumatology.oxfordjournals.org/content/51/suppl_5/v3.full

-cukrzyca typu II

Wpływ cytokiny IL-6 na depresję i chorobę Alzheimera ma podobny mechanizm związany ze wzrostem stresu tlenowego wpływającego na metabolizm serotoniny via tryptofan (TDO). Powoduje to wzrost odpowiedzi immunologicznej w postaci wzrostu aktywności cytokin takich jak IL -6.

Co gorsza są to mechanizmy w dużej mierze oporne na leczenie znanymi środkami farmakologicznymi. W ZD, gdy cytokina ta występuje powszechnie, podstawowym mechanizmem leczenia musi być podanie resweratrolu/kurkumy/ubiquinolu/EGCG w pierwszej kolejności by móc wyhamować stan zapalny, który wywołuje progresję depresji i problemów psychiatrycznych. Podawanie tych polifenoli nawet w układzie wymiennym może być świetnym mechanizmem obronnym przed tego typu sytuacją szczególnie często występująca u osób z zespołem Downa powyżej 18 roku życia.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352289515300461

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27960139/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18796608

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19359044

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24553013

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...