Są osoby bardziej odporne na chorobę Alzheimera…dzięki antyutleniaczom i sprawnym mitochondriom.

czerwiec 11, 2024 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Pisałem o tym, że są osoby które pomimo wieku są bardzo odporne na występowanie choroby Alzheimera. Holenderscy naukowcy którzy to zauważyli wskazują na to, że osoby te dysponują w mózgu dużą ilością ochronnych antyutleniaczy. Inną cechą charakterystyczną o czym też pisałem, mają większą sprawność w usuwaniu złogów.

neuroalz

Napędzane jest to efektywną pracą mitochondriów produkujących odpowiednią ilość energii. To są cechy, które różnią je od osób z chorobą Alzheimera.

Teraz popatrzmy na pytanie jednego z rodziców: “Jeżeli w rodzinie dożywamy powyżej 90 roku życia i nie występuje choroba Alzheimera, to czy nasz syn z ZD będzie ją miał?”

Z jednej strony wydaje się, że ten rodzinny zestaw genów jest ochronny i podobny do tego, co opisałem wyżej. Z drugiej strony trisomia 21 chromosomu może wpływać na ten zestaw genów.

Jeszcze inaczej. Od Thomasa z USA w ubiegłym roku dostałem wywiad z 60 letnim mężczyzną z ZD, który nie wykazywał cech choroby Alzheimera. Był on jednak od zawsze suplementowany, co mogło wpłynąć pozytywnie na mitochondria, wychowywał się w dużej 14 osobowej rodzinie, co mogło go socjalizować i aktywizować fizycznie. Pracował na gospodarstwie tak samo jak inne dzieci tej rodziny. Brzmi dla mnie to, jako potencjał dobrych możliwości i okazji, by zapobiegać chorobie Alzheimera. Stąd odpowiadając na to pytanie skłaniam się jednak do odpowiedzi, że przy wsparciu mitochondriów i podawaniu antyutleniaczy, określonej predyspozycji genetycznej, dużej aktywności społecznej i fizycznej, choroba Alzheimera w ZD nie musi mieć skrajnie negatywnego oblicza w ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...