Na Mały Śnieżnik przez Trójmorski Wierch

czerwiec 16, 2017 by
Kategoria: Korona i Diadem

To nie jest tak, że podczas ostatniego weekendu nigdzie nie byliśmy. Jaś miał zaproszenie na 2 imprezy urodzinowe i on akurat wtedy nie mógł i ja z Kamilem byliśmy na długiej ponad 20 km wycieczce. Całą rodziną udało nam się pójść w góry wczoraj.

Pytanie pierwsze: Dlaczego chodzimy tak dużo po górach? Oczywiście oprócz tego, że lubimy, dzieci nam się wyciszają i jest lepiej.

Drugie pytanie: Czy mamy coś za te relacje? Tak mam nadzieję, że Jasiek zdobędzie odznakę GOT i zdobędzie Koronę Sudetów. Jest to sport zatem, którego nagrodą jest zdobycie specjalnych odznak górskich.

…a teraz nasza wczorajsza ekspedycja Uśmiech

Ponieważ pogoda w Karkonoszach już się psuła, postanowiliśmy odwiedzić nasz Masyw Śnieżnika. Jasiek już był na samym Śnieżniku, więc celem został Trójmorski Wierch, po czesku nazywany Klepacz 1 1145 m npm, Puchacz 1 175 m npm, Goworek 1 320 m npm, Mały Śnieżnik 1 337 m npm.

http://www.zespoldowna.info/janek-zdobywca-snieznika.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jmorski_Wierch

https://pl.wikipedia.org/wiki/Puchacz_(Masyw_%C5%9Anie%C5%BCnika)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Goworek_(Masyw_%C5%9Anie%C5%BCnika)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82y_%C5%9Anie%C5%BCnik

W sumie ponad 16 km wędrówki.

image

Start był wymagający i Kamil najlepiej sobie z tym poradził. Szybko wszedł po dość stromym zboczu i potem na nas czekał.

IMG_4363

IMG_4365

Dla mnie trasa ta jest moją ulubioną, gdyż z każdej strony widać przepiękne doliny i to na bardzo duże odległości. Pod Jasieniem mieliśmy już pierwsze ich próbki.

IMG_4372

Stamtąd chłopcy już “opuścili” w ucieczce peleton i poszli w górę. “Złapaliśmy” ich dopiero na Trójmorskim WIerchu, z którego wody spływają do 3 różnych mórz. Na jego szczycie stoi wieża widokowa i jest mnóstwo kamieni. Gdy wiatr wieje to poprzez uderzanie w nie, wywołuje specyficzny dźwięk przez Czechów nazywany klepaniem, stąd jego czeska nazwa Klepacz.

IMG_4379

IMG_4386

Przepiękny widok na Kotlinę Kłodzką z Trójmorskiego i oczywiście na nasz cele: Goworek i Mały Śnieżnik

IMG_4384

Zejście do przełęczy pod Puchaczem było niezwykle widowiskowe. Tutaj Jasiek na tle Goworka.

IMG_4398

IMG_4401

Ja trudna do pokonania była ta trasa pokazuje właśnie te zdjęcie. Najpierw mocno w dół, potem mocno w górę. Byliśmy mocno zasapani wchodząc na szczyt Goworka na którego szczycie znajdują się znów skały, które Jasiek z dużą lubością testował. Wyszło mu fantastycznie.

IMG_4410

…a tutaj widok ze skał na całą kotlinę od czeskiej strony.

IMG_4412

O skałach już wspomniałem. Popatrzcie na te zdjęcia, jak Jasiek sam pokonuje kolejne na trasie na Mały Śnieżnik. Jak Jasiek poprawił się w tej mierze, w zwartości, sile, precyzji chodzenia po nich, to jest niesamowite!

IMG_4415IMG_4416

W końcu powoli zbliżaliśmy się do celu. Popatrzyliśmy ostatni raz do tyłu na Trójmorski Wierch i postanowiliśmy znaleźć kulminację Małego Śnieżnika.

IMG_4422

Spotkała nas tutaj niespodzianka. Po prostu taka kulminacja nie została oznaczona. Sam szczyt wyglądał tak.

IMG_4425

…my stwierdziliśmy, że jednak najlepszym miejscem do potwierdzenia jego zdobycia będzie miejsce z słupkiem granicznym…

IMG_4429

…i to nam dało szansę na skrót szlakiem “wopistów”. Okazało się, że dawno kiedyś wopiści od tego słupa schodzili w dół. My poszliśmy ich śladem do czerwonego szlaku rezygnując z kilku dodatkowych kilometrów.

IMG_4437

Powrót był już łatwy choć dość długi. Piękną wijącą się wzdłuż grzbietu drogą wracaliśmy do punktu wyjścia pod Klepaczem.

IMG_4445IMG_4447

Ostatecznie nasza droga wyglądała tak:

image

Byliśmy umęczeni, ale to było takie pozytywne zmęczenie Uśmiech Zapanowała cisza, zgoda i …oczekiwanie na obiad.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...