Trójglicerydy i LDL.

listopad 2, 2018 by
Kategoria: Metabolizm

Pytacie się dlaczego analizując cholesterol, kluczowe-negatywnie są trójglicerydy i LDL.

Zacznijmy od tej podstawowej wiedzy: cholesterol jest transportowany w organizmie przez różne lipoproteiny. My znamy HDL, LDL…powiniśmy też znać VLDL.

VLDL jest transporterem trójglicerydów (i to znamy) i w bardzo niewielkim stopniu cholesterolu. Dostarcza on trójglicerydy do mięśni będąc źródłem energii dla nich chociażby, zabierając stamtąd cholesterol. Na koniec VLDL stają się LDL, czyli lipoproteinami bogatymi w cholesterol i przy niewielkim udziale trójglicerydów. Mamy zatem połączenie między trójglicerydami i LDL. Można powiedzieć, że ilość trójglicerydów może przełożyć się na poziom LDL.

Pierwsza istotna informacja w tej analizie to taka, że kobiety mają niższy poziom transporterów trójglicerydów czyli VLDL niż mężczyźni, co też jest logiczne z perspektywy budowy ciała obu płci. Jednakże po menopauzie u kobiet poziom VLDL rośnie.Oznaczać to będzie zawsze mniejszy poziom trójglicerydów u kobiet do pewnego momentu ich życia.

Zatem z tej perspektywy poziom VLDL może być tak samo pomocny jak trójglicerydów, których zazwyczaj jest 5-krotnie więcej. Obydwa parametry wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, zaburzeń autoimmunologicznych, w tym dysfunkcji tarczycy…ale i rozwoju choroby Alzheimera.

http://www.zespoldowna.info/czy-osoba-z-nadczynnoscia-tarczycy-ma-typowy-poziom-cholesterolu.html

http://www.zespoldowna.info/czy-wysoka-homocysteina-jest-wyznacznikiem-niedoczynnosci-tarczycy.html

Jednak wracając już do wyników. Mamy wysokie trójglicerydy, co może oznaczać że mamy potencjalnie bardzo wysokie VLDL większe niż 30 mg/dl (tróglicerydy większe niż 150 mg/dL), a mamy dobry wynik LDL poniżej 100 mg/dL.

Może to oznaczać, że trójglicerydy wysokie zamienią się w LDL zaraz w przyszłości i będzie to dla mnie ryzykiem chorób takich jak źle działająca tarczyca, cukrzyca, zawał, neurodegeneracja mózgu itp o ile będzie to poziom stały, czyli utrzyma się ta tendencja.

Jeżeli do wysokich trójglicerydów dodamy już wysoki poziom LDL to zagrożenie problemami dysfunkcji tarczycy, wątroby i pojawienie się chorób autoimmunologicznych jest już bardzo wysokie.

Zatem kumulacja tych dwóch elementów diagnostycznych jest bardzo istotną informacją dla nas, mówiącą o zagrożeniu. Zatem oczywiście tutaj się powtórzę powinniśmy wyeliminować zbędne węglowodany  wprowadzić ruch, ćwiczenia. Po drugie powinniśmy zbić albo LDL, albo zmniejszyć ilość VLDL. Najlepiej to robi olej rybi czyli DHA oraz wprowadzona dieta śródziemnomorska z oliwą z oliwek skuteczna w tym zakresie w badaniach populacyjnych w Europie i USA.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...