Zespół Downa jest problemem metabolicznym…mój cytat dnia.

październik 19, 2023 by
Kategoria: Metabolizm

Napiszę jeden artykuł na ten temat i pojawią się od razu Wasze pytania, wskazujące na wątpliwości, brak zrozumienia tematu. Tak było po wczorajszym wpisie. Napiszę zatem wyjaśnienia i czy zmienimy zdanie w tym temacie? ZESPÓŁ DOWNA TO CHOROBA METABOLICZNA, może tak będzie najłatwiej to zrozumieć i nie mieć wątpliwości. Dzisiaj rozszerzę jednak ten wpis o mój cytat dnia w tym temacie Uśmiech

„Wiele elementów fenotypowych zespołu Downa – objawy fizyczne i psychiczne, takie jak utrata mięśni, zwiększone ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona, niepełnosprawność rozwojowa – jest powiązanych ze zmianami w metabolizmie…Powodem tego jest to, że mitochondria komórkowe, które pomagają regulować metabolizm, w przypadku zespołu Downa stale pracują pełną parą. To tak jakby mieć stale włączony silnik samochodu…Oznacza to, że możesz ten silnik włączyć, ale nie wyłączyć.”

Włączony silnik szybciej się zużywa, szybciej się psuje i szybciej się zniszczy, bez szans na naprawę, taka moja dygresja do tego cytatu.

https://today.tamu.edu/2023/10/16/researchers-receive-nih-grant-to-improve-quality-of-life-for-people-with-down-syndrome/

Powtórzę jednak  to co mi się tak spodobało w tym cytacie: jak coś się włączy w ZD, to się nie wyłącza! To jest ten dramatyczny mechanizm zmian metabolicznych. Możemy to korygować, osłabiać i tutaj jest nasz cel…wyłączyć to dzisiaj jeszcze nie umiemy.

W powyższym artykule, naukowcy opowiadają o swoich badaniach nad rakiem piersi. UWAGA: korzystają z wiedzy związanej z ZD! Badają gen SIM2, który w ZD jest potrojony. Ten gen w ZD jest odpowiedzialny za brak wyłączania “silnika”, o którym była mowa powyżej. I tutaj znów cytat:

„Kiedy następuje nadekspresja SIM2, widzimy, że pobudza to mitochondria – włączasz go, ale nie można go ponownie wyłączyć…To skutkuje dysfunkcją mitochondriów”.

Prawie wszyscy rozumiemy rolę mitochondriów w metablizmie energetycznym, ale ile osób z nas rozumie jak istotne są mitochondria w metabolizmie komórki? Są one krytyczne i tutaj naukowcy pokazują przykład związany właśnie z nadekpsresją genu SIM2.

1.SIM2 reguluje funkcjonowanie mitochondriów w stresie, które regulują metabolizmy w komórkach.

2.SIM2 reguluje proces odtwarzania, recyclingu mitochondriów. Im ich jest więcej tym metabolizmy są sprawniejsze!

Patrzcie, niemalże w każdym zdaniu mówimy o jakimś metabolizmie. Za każdym razem okazuje się, że odbiega on od tego co przyjęliśmy za normatyw. Zatem czy zespół Downa jako choroba nie jest chorobą metaboliczną?

Zdecydowanie tak! I tak należy to rozumieć ZESPÓŁ DOWNA JEST CHORBĄ METABOLICZNĄ A TO POWODUJE, ŻE MUSIMY SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ BILANSUJĄCYCH TO CO SIĘ DZIEJE W KOMÓRCE, W ORGANIZMIE.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...